logo

Özhanlı’nın “Yaşlı Rahibin Kehaneti” Yalvaç’ın tarihi derinliklerinde geçiyor

Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özhanlı’nın ilk romanı “Yaşlı Rahibin Kehaneti” geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Özhanlı’nın binlerce yıllık tarihe sahip Yalvaç’ımızın geçmişini de barındıran bu önemli eseri, okurların beğenisine sunuldu.

Eseriyle ilgili görüşünü aldığımız Prof.Dr. Özhanlı, “Yalvaç’ın, en büyük değeri Pisidia Antiokheia Antik Kentidir. M.Ö. 3. yy başlarında kurulmuş olan kent, en parlak çağını Roma İmparatorluğunun ilk dönemlerinde yaşamıştır.  Kenti, diğer kentlerden ayıran en önemli özelliği Men Tapınağı ve Kutsal Alanıdır. Kendi döneminde haç merkezi olan tapınak, Hristiyanlığın, Doğu Roma İmparatorluğunun resmi dini olmasına kadar bu özelliğini korumuştur. Men Tapınağı ve Kutsal Alanında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, Hıristiyanlık öncesi Men Diniyle ilgili çok sayıda arkeolojik ve epigrafik veri elde edildi. Bu verilerden yola çıkılarak “Yaşlı Rahibin Kehaneti” romanı kurgulandı. Romanda anlatılan olaylar Yalvaç’ta, birçok köyünde ve Aksu’da bulunan Timbriadaile Zindan Mağarasında geçmektedir.” bilgilerini paylaştı.

Yalvaç’ın tarihi ve kültür hayatına büyük katkıları olan Özhanlı hocamızı yeni kitabı nedeniyle kutluyor, şehrimiz adına teşekkür ediyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.