• MODA YAPI

logo

16 Ağustos 2021

Özgül: “Üniversite Tercihinde Meslek Seçimine Dikkat”

2021 yılında üniversiteli olmak isteyen gençler, geçtiğimiz aylarda üniversite sınavına girdiler. Geçtiğimiz ay sonunda puanlarını öğrenme heyecanını yaşayan gençlerimizin, tercih dönemi süreci devam ediyor. Doğru tercihin en az sınav başarısı kadar önem taşıdığına dikkat çekilerek, sınavların tamamlanmasından sonra gençlerin ve ailelerinin iyi bir inceleme çalışması yapması tavsiye edildi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Dr.Öğr.Üyesi Bülent ÖZGÜL, sınavlara hazırlanan gençlerin yönlendirilmesinde mesleklerle ilgili bilgilenmenin önemine dikkat çekerek, “Ülkemizde son on yılda yapılan yatırımlarla üniversite sayısının istenen seviyelere doğru ulaşması ve üniversite eğitimi almak isteyen gençlere geniş bir seçenek imkanı sunan bölüm sayısına ulaşılması büyük önem taşıyor.

Bu gelişime karşın, üniversite eğitimi almak isteyen gençlerimizin doğru tercih yapmak için bu bölümleri ve bu bölümleri tamamladıktan sonra yapmaya aday olacakları meslekleri iyi incelemeleri gerekir.

Bu nedenle, gençlerimizin bu tercihleri yaparken ömür boyu çalışacakları mesleklerin durumları, gelecekleri, iş bulma konusunda sağlayacakları avantajları doğru öngörmeleri lazım. Bunun için de doğru kaynaklardan doğru bilgilerle hareket etmekte fayda var.

Ülke genelindeki işsizlik rakamlarıyla ilgili yapılan araştırma verilerine baktığımızda tüm işsizler içinde üniversite mezunu işsizlerin oranı üçte bir civarındadır. Bu ciddi bir rakamdır. Bu rakamları aşağıya çekmenin önemli adımlarından biri doğru meslek seçimi olacaktır. Bu konuda, özellikle gençlerimizin mesleki eğitim kuruluşları ve onların sundukları olanakları dikkate almasında büyük fayda bulunuyor.

Tüm sınava giren gençlerimizin ve ailelerinin tercih dönemine kadar bu konuyla ilgili bilgi toplamaya devam etmeleri faydalı olacaktır. Bu konuda, sadece okulların rehberlik birimleriyle sınırlı kalmamalı, üniversitelerden, meslek kuruluşlarından bilgi toplama yöntemi tercih edilmeli. Özellikle, internet ortamında karmaşık ve güvensiz bilgilere itibar edilmemeli. Doğru kaynaktan bilgi alınmalı.” dedi.

 

ISUBÜ UYGULAMALI EĞİTİMDE TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR MODEL

İlimizde kurulan ikinci üniversite olan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin uygulamalı eğitimde Türkiye’deki iki model üniversiteden biri olduğunu belirten Özgül, “Üniversitemiz önlisans bölümlerinde uyguladığı 3+1, lisans bölümlerinde uyguladığı 7+1 modeli, staj ve işyeri eğitimleriyle gençlerimizin uygulamalı eğitimde tercih edebileceği model bir üniversitedir. Bu nedenle, özellikle yöremizde okuyan gençlerimizin bu seçeneği değerlendirmeleri uygun olacaktır. Uygulamalı eğitimin değeri, işsizliğin ve nitelikli eleman bulmanın sorun olduğu istihdam piyasasında giderek daha fazla anlaşılmaktadır. Bu nedenle, ISUBÜ’yü tercih etmek gençlerimiz için doğru bir seçim olacaktır.” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.