• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

ORMAN ZARARLILARINA KARŞI MÜCADELE SÜRÜYOR

orman5

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Isparta’da orman zararlısı çam kese böceğine karşı mücadeleyi başlattı. Çam kese böceği yumurtaları ağaçlardan mekanik yolla temizleniyor.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Söz konusu böcekler ağaçlara büyük zarar veriyor. Orman varlığımızı korumak için bu böceklerle mücadele etmek durumundayız, çünkü bu zararlı böcekler ağaçların gelişimini engelleyerek üç yıl içerisinde kurumalara neden oluyor. Orman varlığını korumak için çam kese böceğine karşı mücadeleyi hem mekanik hem de biyolojik olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Böcek Yumurtalarını 10 Gün İçinde Ağaçlardan Toplamalıyız

Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çam kese böceğinin yumurtalarını 10 gün içinde ağaçlardan toplamalıyız. Yoksa böcekler yumurtalarından çıkarak bulundukları ağaca kalıcı hasar veriyor. Mekanik mücadele kapsamında yumurta koçanlarını ağaçlardan toplamak suretiyle uzaklaştırma, krizalitlerini topraktan çıkarıp toplayarak kontrol altına almak suretiyle çalışmalar uygulanıyor. Her yumurta koçanında 250 yumurta bulunuyor” sözleri ile zararlıya karşı verilen mücadelenin teknik ayrıntılarını paylaştı.

 

Bakanlık ayrıca mekanik mücadelenin yanı sıra biyolojik mücadele yöntemini de kullanıyor. Bu mücadele ile çam kese böceğinin düşmanı olan organizmaların korunması ve çoğaltılmasıyla zararlı böceklerin popülasyonunun kontrol altında tutulması sağlanıyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.