• MODA YAPI

logo

16 Ekim 2017

Okullara 10 bin güvenlik görevlisi alımı yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıkları arasında okulların güvenlik ve temizlik hizmetlerinin Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında karşılanmasını sağlayacak protokol imzalandı. Protokolle okullarda 47 bin 850 hizmetli, 9 bin 473 güvenlik görevlisi olmak üzere 60 bine yakın kişi görevlendirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Daha Güvenli Bir Eğitim Ortamı İçin Toplum Yararına Program Protokolü”nün imza törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldı.

Törende konuşan Bakan Jülide Sarıeroğlu, İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Program kapsamında 47 bin 850 kişinin hizmetli olarak okullarda istihdam edileceğini bildirerek, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarımızca toplamda yaklaşık 60 bin kişi görevlendirilecek. Bu protokolle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarının hijyenik ve güvenli şartlarda eğitim alması için önemli bir adım atmış oluyoruz. İnşallah bu adımlarımız eğitim camiamıza, ailelere ve ülkemize hayırlı uğurlu olur.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise protokol kapsamında güvenlik açısından riskli görülen okulların güvenlik ve temizlik hizmetlerinin sağlanacağını, güvenlik sertifikası bulunan 9 bin 473 özel güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu’na sağladığı imkanlardan dolayı teşekkür eden Soylu, “İnşallah hayırlı olacaktır. İnşallah her birimiz üzerimize düşen vazifeyi yerine getirerek okullarımızı uyuşturucu belasından, asayişsizlik tehlikesinden kurtaracağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da geleceğin teminatı olan gençlerin daha sağlıklı ve daha güvenli bir ortamda eğitim alma- sının kaliteli eğitimin olmazsa olmazı olduğunu ifade etti. İçişleri Bakanlığı’nın bütün illerde riskli olarak belirlediği okulların kameralarla güvenlik alanı içine alınması konusunda mutabakata vardıklarını bildiren Yılmaz, şunları söyledi: “Bu konuda sağlanan güvenliğe ilave olarak da Çalışma ve Güvenlik Bakanımızın katkısı ve kararıyla yaklaşık 10 bin güvenlik elemanı alacağız. Valiliklerce belirlenen riskli okullarda istihdam edeceğiz. Evlatlarımızın daha güvenli bir ortamda okuması, okula gelişlerinde ve gidişlerinde herhangi bir zararlı unsurla karşılaşmaması, muhatap olmaması için ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Toplum Yararına Program kapsamında güvenlik elemanının yanı sıra 50 bine yakın temizlik elemanı istihdam edilecek. Gençler bugüne kadar kaliteli bir eğitim aldı. Ancak hizmette sınır yoktur. Daha iyi şartların oluşturulması için çalışacağız.”

Konuşmaların ardından, “Daha Güvenli Bir Eğitim Ortamı İçin Toplum Yararına Program Protokolü” Bakanlarımız tarafından imzalandı. İmza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik, İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıklarının üst düzey yöneticileri katıldı.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.