• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

23 Kasım 2016

Müzebüs Ispartalı öğrencilerle buluşacak

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Kırıkkale’de başlamıştı. Bu yıl 14. yılına giren Müzebüs’ün bu seferki durağı ise Isparta. Müzebüs, 21-25 Kasım tarihleri arasında Isparta’da 5 okulun konuğu oluyor.

 

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Kırıkkale’den başlayan Müzebüs, Ispartalı öğrencilerle buluşmaya devam ediyor.

 

Müzebüs ziyaretlerine, 21 Kasım tarihinde Isparta’nın Gelendost ilçesindeki Afşar Ortaokulu ve 22 Kasım tarihinde yine Gelendost ilçesindeki Bağıllı Ortaokulu ile başladı. 23 Kasım tarihinde Gönen ilçesindeki Gümüşgün Ortaokulu, 24 Kasım tarihinde yine Gönen ilçesindeki Senirce Göltaş Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs son olarak 25 Kasım tarihinde Merkez ilçesindeki Bağlar Ortaokulu’na konuk olacak.

 

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana  1.901 okulun 400.304 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

 

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

 

Müzebüs hakkında:

Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.