• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

23 Nisan 2020

Men Tapınağında Yine Kaçak Kazı

Yalvaç’ımızın önemli tarihi zenginliklerinden biri olan Men Tapınağı’nda yine kaçak kazı yapıldığı tespit edildi.

Yolunun bir türlü asfaltlanmaması nedeniyle kontrol altına alınamayan Men Kutsal Alanı, son yıllarda tarihi eser kaçakçılarının adeta cirit attığı bir alan olmaktan kurtarılamıyor.

Son kaçak kazı olayı ile ilgili olarak Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özhanlı, söz konusu alanın Yalvaç için çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, bir an önce yolun asfaltlanarak koruma altına alınması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

“Antik Dönemde dört bölgenin (Pisidia, Frigya, Lykonia ve İsauria) haç merkezi olan Men Tapınağı ve Kutsal Alanı 1600 m yüksekliğindeki dağın tepesinde dünyada örneği olmayan ünik bir tarih eserdir.

Uzun yıllar kaçak kazılar yüzünden büyük tahribata uğrayan Tapınak ve Kutsal Alanında 2017 yılında arkeolojik kazılar başlamış olmasına rağmen tahribatın önüne geçilemiyor.

Yalvaç’tan tapınak alanına ulaşım sağlayan 5 km yol asfaltlanmadığı sürece de bu alanda kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyecektir.

2019 yılında çok sayıda kaçak kazının yapıldığı alanda yeni bir kaçak kazı daha yapıldı. Tapınağın güney temenos duvarına yakın bir alanda bulunan bir mekân tamamen kazılarak tahrip edilmiştir. Tarih eser tahribatı insan öldürmekle aynıdır, geri dönüşü yoktur.

İlçemizin en önemli bu tarih eseri için bir an önce önlem alınmalı, ulaşım sağlayan yol asfaltlanarak, halkın ziyaretine açılarak kaçak kazıların önüne geçilmelidir.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.