• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Men Tapınağı’na defineci kazması ulusal medyada

Ülkemizin nadir arkeolojik değerlerinden Men Tapınağı’nın yolunun yapılmaması ve alanın korumaya alınamaması nedeniyle yaşanan defineci yağması, ulusal medyada gündeme alındı.

Konuyla ilgili olarak DHA tarafından tapınak alanında çekimler yapılırken, Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özhanlı ile yapılan mülakatlara da yer verildi.

İlçemizde milattan önce 4’üncü yüzyılda geniş bir bölgenin hac merkezi olan ve dağın zirvesine Ay Tanrısı Men için kurulan Men Tapınağı, definecilerin saldırısına uğradı. Alanda çok sayıda kaçak kazı yapan ve sütunları da altın bulmak için kıran definecilerin, kazdıkları çukurlar fark edilmesin diye üzerini taş ve toprakla kapatıp kaçtıkları tespit edildi.

İlçemizde bulunan ve kökleri M.Ö. 4’üncü yüzyıllara kadar dayanan Ay Tanrısı Men için o dönemde kurulan Men Tapınağı’yla ilgili kazı çalışmaları sürüyor. Kuzeyinde Bizans kilisesinin bulunduğu bölgenin en yüksek noktasına kayalar üzerine inşa edilen Men Tapınağı, ilçe merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Patika yoldan geçerek tapınağın olduğu bölgeye gelen ziyaretçiler, burada hem Beyşehir Gölü’nü hem de Eğirdir Gölü’nü net şekilde görebiliyor. Tapınak o dönemde hac vazifesi için Pisidia’dan yani kuzeyde ve batıda Frigya, güneybatıda Likya, güneyde Pamfilya, doğuda Likaonya’dan gelenlerin hac merkeziydi. Bölge halkının gelip kurbanlar kesip oruç tuttuğu tek alan olarak biliniyor. Tarihi önemine karşın bozuk yolu nedeniyle az sayıda ziyaretçinin gelebildiği tapınak, define avcılarından büyük ilgi görüyor.

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.