• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Men Rölyefi Yerine Monte Edildi

Festival kapsamında düzenlenen Sanat ve Keçe Sempozyumu için gelen sanatçılar tarafından yapılan ve ay tanrısı Men’in tasvirini içeren rölyef asıl yeri olan Hastane yolu üzerindeki istinat duvarındaki panoya yerleştirildi.

Bu yıl ki festival kapsamında gerçekleştirilen Sanat Sempozyumu sanatçılarının bir çalışma alanı da, Hastane yolu üzerindeki istinat duvarında oluşturulan panolardı. Yalvaç belediyesi tarafından sanatçıların talebi doğrultusunda istinat duvarında, beyaz çimento ve mermer tozu karışımı harçla oluşturulan 3×2 metre ölçülerindeki altı adet panonun dördüne, SDÜ  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Oktay Köse ve öğrencileri tarafından tarihi konulu resimler yapıldı.

Duvar yüzeyinde oluşturulan diğer bir panoya da Yalvaç’ın önemli tarihi yerlerinden olan Gemen Korusu’ndaki Men Kutsal alanının sembolü tanrı Men’in rölyefi yapıldı. Yapım aşamalarının zahmetli ve uzun olması nedeniyle eser başka alanda üretildi. Keçe evi bahçesinde Antalyalı sanatçı İbrahim Atlı tarafından yapılan rölyef, önce 2 x 1 m. Ölçülerinde alçıdan şekillendirildi. Ardından tamamlanan bu alçı kabartma kalıp olarak kullanılıp üzerine camelyafı malzemeden asıl rölyef oluşturuldu. Belli bir süre kuruması beklendi, kuruma işlemi tamamlandıktan sonra alçı kalıptan çıkarılıp dış etkenlerden koruyucu boyaları sürülüp hazır olduktan sonra ise Cuma günü asıl yerine monte edildi. Bundan sonraki aşamada, men kabartmasının etrafındaki yüzey taş rengine boyanarak, Men kabartmasının daha belirgim olması sağlanacak.

Söz konusu eserlerle, güzergah üzerinde yeni Hastane binası ve iki lise düzeyinde okul olması nedeniyle gün içinde yoğun olarak kullanılan yolun yamaç tarafını oluşturan istinat duvarı, boş görüntüsünden kurtarılıp sanat yapıtları ile  süslenmiş ve Yalvaçlıların beğenisine sunulmuş oldu.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.