• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

04 Nisan 2019

Kurusarı ve Kuyucak Göletlerine Onar Bin Sazan Yavrusu bırakıldı

Isparta Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince Isparta genelinde belirlenen çeşitli göletlere toplam 55.000 sazan balığı yavrusu bırakıldığı açıklandı.

Bu kapsamda, ilçemiz sınırlarında bulunan Kurusarı ve Kuyucak göletlerine on bin adet olmak üzere toplam 20 bin sazan balığı yavrusu bırakıldığı kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak Isparta Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden şu bilgiler verildi:

“Isparta’daki göletlerde hem balık popülasyonunun devamını sağlamak hem de sportif balıkçılığın sürdürülebilirliği amacıyla yapılan balıklandırma çalışmalarımız devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülmekte olan balıklandırma programı kapsamında; balıklandırılmasına veya balık takviyesine ihtiyaç duyulan, ilimiz sınırları dahilindeki su kaynaklarına, bu yıl toplam 55 000 adet sazan balığı ( Cyprinus carpio ) yavrusu bırakılmıştır.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Kepez Biriminden temin edilen balıkların bırakıldığı göletler ve balık miktarı; Gönen ilçe sınırları dahilindeki Uludere Göletine 15.000, Yalvaç ilçe sınırları dahilindeki Kurusarı, Kuyucak Göleti, Şarkikaraağaç ilçe sınırları dahilindeki Yukarıdinek Göleti ile Eğirdir ilçe sınırları dahilinde yer alan Gökçehöyük Göletlerinden her birine 10.000 olmak üzere toplamda 55.000 adettir.

Henüz büyüme aşamasın da olan bu balıkların, bırakıldığı gölet ile birlikte yöremiz iklim şartlarında en erken 3. yılın sonunda sportif avcılığa uygun hale gelebileceği düşünülmektedir.

Balıklandırma programında amaç yöre halkının beslenme, özellikle protein ihtiyacı karşılanırken aynı zamanda sportif avcılıkla güzel vakit geçirmesini sağlamaktır. Bu durumun turizme de olumlu etkileri olduğu aşikardır. Bu açıdan değerlendirildiğinde gelecek nesillere bırakılacak en değerli miras olan su kaynaklarının ve su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için balıklara kesinlikle en az bir kez üreme imkanı tanınması çok büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte avcılıkla ilgilenenler; av aracı, balık boyu, av zamanı vs. konularında bizzat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden ya da https://isparta.tarimorman.gov.tr/ web sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirler.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.