• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

25 Kasım 2018

Küçük: “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir”

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nursel Küçük, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, “Kadına şiddet insanlığa ihanettir” dedi.

Küçük’ün mesajı şöyle:

“Kadına şiddet uygulamak en aciz ve alçakça eylemlerden biridir. Kadına uygulanan şiddet veya taciz sadece fiziksel olarak görülmemelidir. Günümüzde, kadınlara fiziksel şiddetin yanında sözlü taciz ve psikolojik olarak da baskı uygulanmaktadır. Kadına şiddet uygulayan tarafların aile, eş ve yakın akrabalar olması durumu çok fazla utanç vericidir. Kadınları kısıtlayacak, onların özgürlüğünü ellerinden alacak hiçbir davranış doğru değildir. Bu tür sığ düşünceye ve zihniyete sahip olanlar aciz varlıklardır.

Ülkemizde kadınlara ve çocuklara şiddet uygulanması, utanılacak bir durumdur. Bu yüzden onları hor görüp şiddet uygulamak yerine, koruyup kollamalıyız.

Milletçe bu tür konulara daha fazla çözüm getirmeliyiz. Gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca aile içinde bu konuyla ilgili bireylere eğitim verilmelidir. Kadınların değerinin bilinmesi ve onlarsız bir dünyanın anlamı olmayacağının öğretilmesi gerekmektedir. Çünkü kadınlar sevgiye ve korunmaya değen varlıklardır. Kadına dokunma, şiddete asla göz yumma!

Nitekim Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde farkındalık ve duyarlılık yaratacak çeşitli çalışmaları Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüteceklerini kaydetti.

Bakanlığımızın “Kadına Şiddete Sıfır Tolerans” ilkesiyle sürdürdüğü farkındalık çalışmaları kapsamında 81 ilde çeşitli etkinlikleri , er ve erbaşlara kadına şiddetle mücadele eğitimi verilmesini takdirle izliyoruz.

1981’de Dominik’te 3 kızkardeşin vahşice katledilmesi sonucu toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından “25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele” günü ilan edildi.

Kadınımız kutsaldır. Onlara kalkan eller kırılsın.” demekle iş bitmiyor. Öncelikle kadınlara yönelik her türlü şiddetin psikolojik, sosyolojik ve hukuksal bir sorun olarak kabul edilmesi şarttır. Şiddet sadece aile içi şiddet olarak görülmesin. Sosyal hayatın içinde hatta kurum ve kuruluşlarda belli bir mevki ve pozisyonda olan eğitimli Kadınlar bile çalışma ortamlarında psikolojik bir şiddete maruz kalıyor.

Biz şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadınımız uğradığı haksızlık karşısında hukuki haklarının farkında olursa kimsenin kendini 2. Sınıf insan muamelesi yapmasına da müsaade etmeyecektir. Ve yine en önemli konu burada eğitim, eğitim, eğitim.

Lütfen özellikle kız çocuklarımızı güçlendirebilmek adına en güzel şekilde eğitim alabilmeleri için elimizden geleni yapalım.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.