• MODA YAPI

logo

20 Eylül 2019

Kozluçay’ın 6 Yıllık Okul Hasreti Bitecek

Yaklaşık altı yıldır öğrencilerini Dedeçam’a gönderen Kozluçay’da okul hasreti bu yıl sonunda bitecek.

Temmuz ayında başlanan okul inşaatının en kısa sürede bitirilmesi için köy olarak ellerinden gelen tüm desteği verdiklerini belirten Kozluçay Köyü Muhtarı Mevlüt Öz inşaatı hızla süren okul binası ile ilgili olarak gazetemize bilgi verdi.

Kozluçay’da 2013 yılında mevcut okul binasının çürük olduğu gerekçesiyle yıkıldığını, ardından 2014 yılında da belediye teşkilatının kapatılıp köye dönüştürülmesiyle sahipsiz kaldıklarını belirten Kozluçay Muhtarı Mevlüt Öz, öğrencilerinin altı yıldır Dedeçam’daki okula gönderildiğini ifade etti.

Okulsuzluk Kozluçay İçin Büyük  Eksikliktir…

Kozluçay’ın uzun yıllar bölgede büyük bir eğitim merkezi olduğunu ancak 2013 yılında okul binasına verilen çürük raporu ile binanın yıkıldığını ve okulsuz kaldıklarını belirten Muhtar Öz, “Kozluçay’ın son Belediye Başkanı Ali Buba’nın yeni bir okul binası yapmak için girişimleri oldu ama 2014 yılında belediyemiz kapandı, konuyla yeterince ilgilenen olmadığı için okulsuz kaldık, her yıl yaklaşık 150 çocuğumuzu da en yakınımızdaki Dedeçam’a göndermek zorunda kaldık. Altı yıldır köyümüzün neşesi, çocukların cıvıltısı yok, bu durum Kozluçay gibi bir yer için çok büyük eksikliktir” dedi.

Yıl Sonunda Bina Hazır Olacak

Bu yıl Nisan ayında Kozluçay Köyü Muhtarlığı görevine başladığında köyün acil çözülmesi gereken sorunlarının başında yer alan okul konusunda girişimlerde bulunduklarını belirten Muhtar Öz, “Ben ve aza arkadaşlarım uzun yıllardır yapılmasını beklediğimiz okul konusunun takipçisi olduk. Geçtiğimiz yıl ihale edilen ancak bir türlü başlanamayan Kozluçay İlkokulu inşaatının başlaması konusunda yetkililerle temasa geçtik ve sonuç aldık.  Yaklaşık iki ay önce başlayan okul inşaatımız hızla ilerliyor. İnşallah okulumuz yıl sonuna kadar tamamlanacak ve hizmete hazır hale gelecek” dedi. Müteahhit firmanın daha erken inşaatı daha erken teslim etme ihtimalinin de bulunduğunu belirten Muhtar Öz’e göre ikinci yarıyılda okulun açılması ihtimali de söz konusu.

Kozluçay Halkı Her Zaman Desteğe Hazırdır…

Muhtar Öz’ün verdiği bilgilere göre 648 m2’lik alanda 3 kat olarak inşa edilen okul binasında 8 derslik bulunacak. Komşu köyler Dedeçam ve Bağkonak’a da yakın olması sebebiyle öğrencilerin başka yerlere taşınma maliyetinin oldukça düşük kalacağını belirtti. Öz, “Şu an Kozluçay’ın 120 öğrencisi var, bildiğimiz kadarıyla Dedeçam ve Bağkonak’ın da 80 civarında öğrencisi var. Kozluçay’a Dedeçam 3 km, Bağkonak 2 km., yani iki köyümüze de oldukça yakın. Bir yandan taşıma maliyeti düşecek, üç köyümüzün öğrencileri ile büyük bir okul olacak, dolayısıyla eğitim kalitemiz de artacak. Ayrıca yeni okul binamız sağlık kuruluşlarına da oldukça yakın, sağlık ocağına 20 metre, eczaneye 25 metre uzaklıkta . Eğitimin önemine ve gerekliliğine inanan Kozluçay köylüleri olarak altı yıldır hasret kaldığımız okulumuzun bir an önce hizmete girmesi ve çocuklarımızın daha rahat bir ortamda eğitim görebilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum” dedi.

Muhtar Öz, okul inşaatının bu aşamaya kadar gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.