• MODA YAPI

logo

22 Temmuz 2021

Köylerimiz YANGINA Karşı Allah’a Emanet

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü’nde çıkan yangın bir evi kullanılamaz hale getirirken, Tokmacık başta olmak üzere birçok köyümüzde yangına karşı yeterli önlemlerin bulunmadığını gözler önüne serdi.

 

Kurban Bayramı’nın ikinci günü (21 Temmuz 2021 Çarşamba) saat 17.30 civarında Tokmacık’ta köyün en eski yapılarından olduğu bildirilen, İbrahim Bayram Sesli varisleri ile Durmuş Sesli adlı vatandaşlara ait binada çıkan yangın yeterli araç gereç ve personel olmaması dolayısıyla zamanında müdahale edilememesi sonucu kullanılamaz hale geldi. Yalvaç Belediyesi, Gelendost Belediyesi, Hüyüklü Belediyesi, Bağkonak ve Kuyucak köyleri itfaiye ekipleri Tokmacık’a giderek yangının söndürülmesi için büyük çaba sarfetti.

Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Tokmacık Köyü Muhtarı Mevlüt Yürekli’nin verdiği bilgiye göre Çarşamba günü saat 17.30 sıralarında köyün merkezi noktasında yer alan, şu sıralarda kimsenin yaşamadığı İbrahim Bayram Sesli varisleri ile Durmuş Sesli adlı vatandaşlara ait tahminen 80-100 yıllık binada henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Muhtar Yürekli “Olay sırasında Yalvaç’ta idim, arkadaşlarımızdan edindiğim bilgiye göre yangının çıkış sebebi belli olmamakla birlikte, çocukların bayramlarda kullandığı torpil denilen patlayıcı madde ile ya da bir cam kırığının yansıttığı güneş nedeniyle çıkmış olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Muhtar Yürekli’nin verdiği bilgiye göre köyün en eski ve gözde yapılarından biri olan bina, köyün itfaiye aracı olmasına karşın kullanacak personel olmaması, ayrıca su tankının da yetersiz kallması nedeniyle müdahalede geç kalındı ve tarihi yapı kullanılamaz hale geldi. Muhtar Yürekli, “Olay sırasında evde yaşayan bulunmaması ve yangının diğer evlere sıçramadan söndürülebilmiş olması büyük şans, büyük bir kaza atlattık. Burada şunu da dile getirmek istiyoruz, köyümüzün bu tür olaylarda karşı önlem alacak herhangi bir teşkilatı ve personeli yok. İtfaiye aracımız var kullanacak personelimiz yok, bir yangın durumunda çevreden itfaiye araçları sağolsunlar geliyorlar ama bizim ilk anda müdahale edecek gücümüz yok, son olayda gördüğümüz gibi istenmeyen durumlar oluşabiliyor. Bu duruma bir an evvel çözüm bulunmasını istiyoruz, biliyoruz ki Yalvaç’ın birçok köyünde de durum aynı, ilgililerin dikkatine sunuyoruz” dedi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.