• MODA YAPI

logo

17 Aralık 2022

KOSGEB KOBİGEL 2022 YILI PROJE ÇAĞRILARI YAYIMLANDI

KOSGEB Isparta İl Müdürü Yurdun YILDIRIM, bir basın açıklaması yaparak, KOSGEB KOBİGEL-KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI’nın 2022 yılı proje teklif çağrılarının yayımlandığını duyurdu.

Yıldırım konuyla ilgili şu bilgileri verdi:  “KOSGEB tarafından, 2019 yılından bu yana imalatçı KOBİ’lere yönelik olarak çıkılan “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrıların hem kapsamını genişletildi hem de destek üst limitlerini artırıldı. 13 Aralık tarihinde 2022 Yılı için 3 adet çağrı açıklandı. Başvurular 11 Ocak 2023 tarihine kadar sürecek.

Yeni çağrılarda, dijitalleşme başlığının yanına rekabetçilik ve verimlilik modülü de eklendi. Daha önce işletme başına 1 milyon lira olan destek üst limiti, dijitalleşme için 2 milyona çıkartıldı. Yeni ilave edilen rekabetçilik ve verimlilik başlığı için de destek üst limiti 1 buçuk milyon lira oldu.

Çağrılar kapsamında sağlanan geri ödemesiz destekler personel giderlerini, geri ödemeli destekler ise makine, teçhizat, yazılım ve hizmet alımı giderlerini kapsıyor. Şartları sağlayan KOBİ’ler, 11 Ocak 2023’e kadar açık olan çağrılara www.kosgeb.gov.tr adresinden başvurabilecek.

 

DESTEK PROGRAMI YENİDEN KURGULANDI

İmalatçı KOBİ’lerin dijital dönüşümlerini sağlamayı odağına alan KOSGEB, işletmelerin rekabetçiliğinin ve verimliliğinin arttırılmasına da önem veriyor. Bu bağlamda KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı yeniden kurgulandı.

 

İMALAT SANAYİNDE DİJİTALLEŞME HALA ÖNEM ARZ EDİYOR

Çağrıların ilk ikisi; akıllı dijital teknolojileri yerli imkânlarla geliştiren veya bu teknolojileri üretim süreçlerine dâhil eden imalatçı KOBİ’lere yönelik olarak tasarlandı. Bu başlıkta imalat sanayinde; Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi, Nesnelerin İnterneti, Endüstriyel Robot Teknolojileri ve Akıllı Sensör Teknolojileri alanlarında KOBİ’lerin projeleri yapılacak puanlamalara ve bütçe imkanlarına göre desteklenecek.

 

DESTEK ÜST LİMİTİ 2 MİLYON LİRA OLDU

Dijitalleşme başlığı altında; Yapay Zekâya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, Siber Güvenlik, Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri, Artırılmış Gerçeklik / Sanal Gerçeklik Teknolojileri alanlarındaki projelere de destek verilecek. Teknoloji geliştiren KOBİ’lere, 900 bini geri ödemesiz, 1 milyon 100 bini geri ödemeli toplam 2 milyon liraya kadar destek verilebilecek. Dijital teknolojileri üretim süreçlerine dâhil eden imalatçı KOBİ’ler de 400 bini geri ödemesiz, 1 milyon 600 bini geri ödemeli destekten toplam 2 milyon liraya kadar yararlanabilecek.

 

YENİ BAŞLIK: REKABETÇİLİK VE VERİMLİLİK

2022 Yılı Proje Çağrılarının 3. başlığında imalatçı KOBİ’lerin rekabetçiliklerinin ve verimliliklerinin arttırılması hedeflendi. Çağrı kapsamında makine-teçhizat, hizmet ve personel alımları desteklenecek. Mikro işletmelerin kapsamda olmadığı bu çağrıda; İmalatçı, KÜÇÜK ve ORTA Ölçekli işletmelerin başvurabilecekleri bu çağrıda, personel, yazılım ve hizmet alımları giderleri de destek kapsamında olacak. İşletmeler, toplamda 1 buçuk milyon TL’ye kadar destekten faydalanabilecek. KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve 2020 ve 2021 yılı KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, www.kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden yeni KOBİGEL çağrılarına proje başvurusu yapabilecektir. Proje Çağrıları, 11 Ocak 2023 saat 23:59’a kadar açık kalacak. Başvurular, değerlendirme süreçleri sonrası Mart 2023’te sonuçlandırılacaktır.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.