• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Nisan 2021

Kocabaş: “Yalvaç mutlaka İYİ olacak”

İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı Süleyman Kocabaş, ilçemiz Yalvaç’ın gerek genel gerekse yerel yöneticilerin duyarsızlığı ve empati eksikliği ile Yalvaç’ın mağdur edildiğini ileri sürerek, “Cumhur İttifakı, Yalvaç için tutulmayan sözler ve hüsran demektir” dedi.

Yalvaç’ın 19 yıllık Ak Parti iktidarı boyunca hizmet alamadığını belirten Kocabaş, yerelde de belediyecilik açısından Yalvaç’ın hizmetsiz yıllar geçirdiğini kaydetti.

Kocabaş konuyla ilgili şunları söyledi:

“Yalvaç’ın temel meseleleri açısından da sıradan sorunları açısından Cumhur İttifakı ortakları Ak Parti ve MHP’nin hizmetsiz geçen yıllarda tutulmayan sözler ve hüsrandan başka bir şey üretmediğini görüyoruz.

Yalvaç’ımız 2007’den 2020’ye nüfusunun beşte birini kaybetmiş. Giden insanlarımızın neredeyse tamamı genç. İşsizlik ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle, Isparta’nın en büyük ilçesi olan Yalvaç’ımız adeta gözlerimizin önünde eriyor. Yalvaç’ta istihdamın arttırılması ve ekonominin ayağa kaldırılması için atılmış bir tane adım yok. En önemli husus, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin hayata geçirilmesi. Ak Parti 19 yıldır bu konuyu uyutuyor, mevcut belediye başkanı 7 yıldır topu taca atıyor. Yalvaç’ın üretim gücü bakımından en önemli yeri Tabakhanemizdi. Şu anda yaş işlenti yapamıyor dericilerimiz. Arıtma tesisi sorununun çözülememesi nedeniyle milyonlarca liralık kayıp, onlarca gencimiz için iş kaybı oluşuyor.

Üstüne üstlük binlerce lira borca girerek işyeri yapan deri esnafımızın bu işyerleri de kaçak durumunda ne yazık ki. Seçim zamanı bol bol vaad, seçim geçince esnaf başının çaresine baksın. Yalvaç’ı nasıl ayağa kaldıracağız, gençlere nasıl iş bulacağız?

Diğer yandan bakın hala Yalvaç’ın sulama sistemi kapalı devreye alınamadı. Suyumuz akıyor, arazimiz boşa yatıyor. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor bu duruma?

Meralarımızın sorunları çözülmüyor. Bakın örneğin Hoyran’da yaklaşık 500 dekarlık merayı çiftçimiz kullanamıyor. Elektrik ve sulama sorunu çözülse oradan binlerce lira ekonomimize akacak, meralar ekonomiye kazandırılacak, dönüp bakan yok, derdi dinleyen yok.”

Yalvaç’ın önemli sorunlarından birinin konut sorunu olduğunu da belirten Kocabaş, “Bakın Ak Parti hükümetlerinin önemli çalışmalarından biri TOKİ kanalıyla yaptığı konutlardır. 19 yıldır tek başına iktidar olan Ak Parti, her yere TOKİ konutlarını yaparken, Isparta’nın en büyük ilçesi Yalvaç’ı yok saymıştır. Diğer yandan, konut yapacağım diye seçim öncesi vatandaşlardan talep toplayan mevcut belediye başkanı, aradan geçen iki yıllık süreçte, 2019 yılı içerisinde konutların yapımına başlanacağını açıklamasına rağmen ortada somut bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bir kere seçim öncesi seçmeni yanılttığı ve oluşturduğu algı için özür dilemelidir belediye başkanı. Dilekçe topladılar, vatandaşa telefon açtılar başvurunuz kabul edildi, peşinatı hazırlayın, taksitlerinizi kendiniz belirleyin diye.

Nerede kardeşim bu konutlar?

Yeri hazır olmayan hayali bir projeye nasıl talep topladın?

Sen bu milletin duygularıyla oynadığın için kul hakkına girmiyor musun, hiç olmazsa yaşadığın bir olumsuzluk varsa gerekçeni açıkla ve vatandaşlardan helallik iste.

Diğer yandan, Yalvaç Belediyesi’nin devletin TOKİ’sinin imkanlarıyla konut yapmasına imkan var mıdır sizce? TOKİ yirmi yıla varan vadelerle konut temin ediyor, sen yapabilecek misin bunu? Sen ancak parası olanları ev sahibi yaparsın, belediye müteahhit midir? Böyle yapacaksanız bırakın müteahhitler yapsın. En doğrusu, bir an önce TOKİ’nin ilçemize yatırım yapmasının sağlanmasıdır. Ama bu konuda da Cumhur İttifakı ortakları Yalvaçlı’nın hayalleriyle oynamışlardır. Yazıklar olsun.” dedi.

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün vatandaşların duyguları ile oynadığını ifade eden Kocabaş, “Belediye başkanı hukukçu olabilir, ancak belediyecilikle ilgili olarak tecrübeli uzmanlardan istifade etmemektedir.

Vaktini çalışmakla değil başka işlerle geçiriyor. Projesi yok, işe yarar bir çalışması yok. En basitinden bir otopark sorununu dahi çözemedi yıllardır. Kentsel dönüşüm gibi Yalvaç’ın çok ihtiyacı olan bir konuyu insanımıza anlatmadılar, bu uygulamayı hayata geçirmediler.

İmarda yapılan sürekli değişikliklerle birilerine kolaylık, diğer insanlara da zorluk çıkarmaktan başka bir şey yapılmıyor.

Belediyenin alımlarında ve ihalelerinde de şeffaf bir düzen olmadığını tüm esnafımız görüyor, konuşuyor. Tamamen keyfi bir sistem söz konusu, bu vicdanları yaralamakta ve akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Katı Atık Projesi gibi hayati bir proje konusunda yıllardır adım atılmıyor.

Altyapı desen yapamadılar, yollar köstebek çukuru gibi. Yalvaç’ın onca elzem sorunu dururken başkan makyaj ve göstermelik işlerle vaktini doldurmaktadır.

Bunların yanında tamamen ben yaptım oldu şeklinde bir yönetim anlayışı ne yazık ki hakimdir Yalvaç’ta. Kent Konseyi gibi modern kurumlar bizde neden yürütülmez, sivil toplum örgütlerini dikkate almayan, kendi başına keyfi kararlarla Yalvaç’ı yönetme anlayışı şehrimiz açısından yarar sağlamaz. İstişare ve demokrasi şarttır.” dedi.

Yalvaç’ın eski siyaset anlayışının artık değişmesi gerektiğini ifade eden Kocabaş, “Yıllardır Yalvaç siyasetine hakim olanların memleketimizi getirdiği durum ortadadır. Artık yeter. Yalvaç’ta bir yeniden yapılanmaya, yeni bir umuda ihtiyaç vardır. Siyasi mevtalar kendileri çekilmeli, bırakmalı; yoksa millet onları bıraktıracaktır zaten. Yeni yüzlere, genç politikacılara yol açılmalıdır. Enerji lazım, yeni anlayış ve ufku olan genç siyasetçilere ihtiyacımız var. Biz İyi Parti olarak Yalvaç’ın bu yenileşme ve İYİ’leşme ihtiyacının karşılanması için elimizden gelenin en iyisini yaparak çalışacağız. İnşallah Yalvaç’ı önümüzdeki genel ve yerel seçimlerde İYİ kadrolarla buluşturacak ve Yalvaç’ı İYİ’leştireceğiz.” dedi.

 

AKŞENER YALVAÇ’A GELECEK

Kocabaş, geçtiğimiz hafta Akşehir’ de görüştüğü Genel Başkan Meral Akşener’i Yalvaç’a davet ettiğini belirterek, “Genel başkanımız ilk Isparta programında mutlaka Yalvaç’a geleceğini ifade etti. Sayın genel başkanımızın inşallah iktidara geldiğimizde Yalvaç’a yapacaklarımızla ilgili güzel mesajları olacak, hep beraber onun ağzından milletimizi bilgilendirmiş olacağız.” dedi.

İyi Parti İlçe Başkanı Süleyman Kocabaş, Yalvaç’ın İYİ’leşmesi için yükü omuzlamak isteyen tüm vatandaşlarımızı partilerine davet ederek, “İYİ kadrolarla birlikte çalışmak isteyen tüm kardeşlerimizi yanımızda görmek isteriz.” şeklinde sözlerine son verdi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.