• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

16 Nisan 2017

“Kırsalda Kadın Milli Tarımla Buluşuyor” etkinliği

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından kadın çiftçilerimizin yoğun ilgi gösterdiği “Kırsalda Kadın Milli Tarımla Buluşuyor” etkinliği düzenlendi.

İl Müdürlüğü Gül Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Isparta Vali Yardımcısı İsmail Akman, İl Müdürü Mehmet Tuğrul, İl Müdür Yardımcıları Önder Kaplan ve Ayhan Yaman, Şube Müdürleri, İl Müdürlüğü personeli ve merkeze bağlı köylerimizden kadın çiftçilerimizin hazır bulunduğu ve katılımın yoğun olduğu toplantıda, Bakanlığın başlattığı “Milli Tarım Projesi” ve “2017 yılı Genç Çiftçi Desteklemesi”ne vurgu yapılarak katılan kadın çiftçilere, söz konusu projeler hakkında ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

Toplantıda ilk olarak açılış konuşması yaparak söz alan İl Müdürü Mehmet Tuğrul, “Bugün burada sizlerle bir arada olmaktan ve bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bilindiği üzere Bakanlığımızca Milli Tarım Projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje ile ithalata dayalı tarım ve hayvancılık anlayışı ortadan kaldırılacak, arazi bölünmelerinin önüne geçilecek, hangi ürünün en iyi nerede yetişeceğinin tespitiyle, havza bazlı üretim ve ürün desteklemesi yapılacaktır. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Bakanlığımızca verilen teşvikler artacaktır.

Değerli kadın çiftçilerimiz, Bakanlığımızca ilk defa 2016 yılında uygulanan tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla yürütülen, Genç Çiftçi Destekleme Projesinde ilimizde 2016 yılında 176 genç çiftçimize destek verilmiştir.

Destek alan genç çiftçilerimizden 145’i kadın genç çiftçimizin destek aldığını görüyoruz, bizim açımızdan sevindirici bir durum. Ancak, biz bu rakamın daha da artmasını istiyoruz. Genç Çiftçi Projesi 2017 yılı müracaatlarımız 7 Nisan 2017 de başlamış olup, 5 Mayıs 2017 de sona erecektir.

Bu proje için ön başvurular internet üzerinden yapılarak, il ve ilçe müdürlüklerimize şahsen yapılacak başvurularla kesinlik kazanacaktır. Bakanlığımızca uygulanan, kadınlarımıza pozitif ayrımcılık sağlayan genç çiftçi ve ekonomik yatırımlar projelerine başvurularınızı bekliyoruz. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Daha sonra, 2016 yılında 2.’si düzenlenmiş olan Tarımda Başarılı Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreninde “Lavanta Yetiştiriciliğinin Kadın Çiftçiler ile Yaygınlaştırılması Projesi” içerisinde bulunup Bakanlığımız tarafından da ödüllendirilerek ilimizi temsil eden örnek kadın çiftçimiz Huriye Tezcan’a söz verildi. Tezcan hayat hikâyesini anlatarak, “Başarıya giden yolun çok zor olmadığını, çok çalışarak, azmederek başarının yakalanabileceğini ve zorlukların aşılabileceğini” belirtti.

Huriye Tezcan’a Vali Yardımcısı İsmail Akman tarafından çiçek takdimi ile devam eden programda söz alan Akman, “Bu salonda tarımın emekçi kadınlarımız, kardeşlerimiz ve annelerimiz ile bir arada olmak beni çok mutlu etti. Buradan hepinize rica ediyorum, evlatlarınız, çocuklarınız şehirlere göç etmek yerine kendi emekleri ile işleyecekleri köylerindeki topraklarına sahip çıksınlar. Bunun için devletimiz her türlü desteği veriyor. Bizler bunun için varız. Kadının elinin değdi her şey güzel olur. Hepinizin emeklerine, ellerine sağlık, ayrı ayrı herkese teşekkür ederim” diyerek sözlerine son verdi.

Oldukça yoğun bir katılımın olduğu ve samimi bir ortamda geçen toplantı iyi niyet dilekleri ve karşılıklı soru cevap şeklinde devam ederek son buldu.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.