• MODA YAPI

logo

25 Temmuz 2020

Karahan: “Yerel medyana sahip çık”

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yaptı. Ekonomik sıkıntılar ve pandemi sürecinde yerel medyanın büyük oranda kan kaybettiğini belirten Karahan, Ispartalılara ‘Yerel Medyana Sahip Çık’ mesajı verdi.

Bir 24 Temmuz Basın Dayanışma Gününü daha buruk geçiriyoruz. Yıllardır çözülmeyi bekleyen sektör sorunları, maliyet artışları v.b bütün aksaklıklar ne yazık ki bir türlü düzeltilmedi. 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yapan IGC Başkanı Şevket Karahan, devletin yerel medyaya sahip çıkmaması durumunda, birçok meslektaşımızın işsiz kalacağını ve gazetelerin de kapanma noktasına gelmek üzere olduğunu belirtti.

 

İÇERİSİNDE BULUNDUĞUMUZ BÜTÜN OLUMSUZ KOŞULLAR BİZLERİ KARANLIĞA SEVK ETMEKTEDİR

Başkan Karahan: ‘Bugün 24 Temmuz sözde Basın Bayramı. Ancak biz bu günü bayram olarak değil Basın Dayanışma Günü olarak kutluyoruz. Bayramlar sevinçtir, gülümsemedir mutluluktur. İçerisinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullar bizleri karanlığa sevk etmektedir” dedi. Şevket Karahan, başta Isparta medyası olmak üzere ülke genelindeki yerel medyanın ve çalışanların birçok sorununun olduğunu dile getirdi.

24 Temmuz Basın Dayanışma Gününde sadece 1 gün hatırlanmak istemediklerini ifade eden Şevket Karahan: “ Yazılı ve görsel medya herkesin derdine derman olmaya çalışıyor. Ancak bizlerinde haddinden fazla sorunları var. Sorunlarımız arasında, ekonomi, özgürlük, mesleki yapılanma v.b problemler var. Yöneticilerimizden acilen bunlara çözüm bulmalarını talep ediyoruz” dedi.

Basının sorunlarının demokratik hukuk sistemi içinde çözüleceğine dikkat çeken IGC Başkanı Karahan, açıklamasında: “Ülkemizde medya sektörüne genel olarak baktığımızda, basın özgürlüğünden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan elektronik haberciliğe kadar bir dizi sorunun acil çözüm beklediğini görmekteyiz. Türk basını öncelikle, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Gazetecilik Meslek Yasası, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun şekilde çıkarılmalıdır. Bunun yapılabilmesi, gazetecilerin örgütleri aracılığıyla tartışmalarına ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü için ortak görüş oluşturmalarına bağlıdır. Çağrımız; siyasetçilerin, bürokratların, hukukçuların ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çalışma gruplarının oluşturulması, kanun teklifi hazırlanması ve Gazetecilik Meslek Yasası’nın ülkemize kazandırılmasıdır. Her yıl 24 Temmuz’da vurguladığımız gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmişti. Yukarıda özetlemeye çalıştığımız düzenlemelerin gerçekleşmesi, sansürün de gerçek anlamda kalkmasının önünü açacak ve böylece 24 Temmuz’lar dayanışma günü olarak değil, bayram olarak kutlanacaktır. Unutulmamalıdır ki; özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir.” dedi.

 

ISPARTALILARA ÇAĞRI

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu pandemi ve ekonomik sıkıntıdan en büyük zararı medya sektörünün gördüğünü ifade eden Karahan, Ispartalılardan yerel medyalarına sahip çıkmasını istedi. Karahan: ‘Isparta’nın gözü, kulağı eli biziz. Ancak biz gözümüzü kulağımızı ve elimizi kaybetmek üzereyiz. Maddi olarak kurumlarımız ayakta durmakta güçlük çekiyor. Her esnafımızın, işadamımızın, vatandaşımızın bütçesinin yettiğince en az 1 gazeteye abone olmasını rica ediyoruz. Medya güçlenirse ve büyürse Isparta büyür. Birbirimize kenetlenme ve sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.