logo

Kalkınmada Belediye Başkanlarının Rolü


Ünal Örnek
unalornek@hotmail.com

Belediye seçimlerinin yaklaştığı, adayların ortaya çıktığı, isimlerinin belirlenmesi için çalışmaların yapıldığı şu günlerde bir düşünelim.

Belediye başkanı kimdir?

Bu görevi üstlendiğinde hangi görevleri yerine getirebilir?

Biz onu seçtiğimizde şehir ve yöremiz için neler yapabilir?

Belediye başkanının iktidar partisinden olup olmamasının ne önemi vardır?

Belediye başkanının sahip olduğu yetki ve sorumluluklar ile şehrimizin ve yöremizin kalkınmasındaki rolü nedir?

5393 sayılı Belediye Kanununun 37 nci maddesine göre, belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir. Başkanın ve belediyelerin görev ve yetkilerini dikkate aldığımızda başkanın iyi bir idarecilikle birçok şeyin başarması, hiç değilse sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde aktif rol oynanması mümkündür.

Belediyeler şehirdeki insanların gıda ihtiyaçlarını karşılamak ve ticareti kolaylaştırmak için meyve sebze ve hayvan pazarları, meyve sebze ve su ürünleri halleri, mezbahalar ve soğuk depolar kurar, sanayi ve ticaret bölgelerinin yapılmasında ön planda yer alır. Ulaşım ve alt yapı sorunlarını çözer. Şehir ve çevre planlarını yapar ve uygular, yollar açar, eğitim çalışmaları ve projeler yürütür. Şehir ve çevresindeki halkın meslek edinmesini sağlarlar. Belediyeler yatırımları ile şehirdeki sosyal hayata, ticaret hayatına destek verir. İmkânları ölçüsünde şehirde insan ve çevre sağlığı ile ilgili hizmetler verir. Daha birçok alanda yasalarla belediyelere verilmiş yetkiler vardır.

Kalkınmaya ihtiyaç duyan, ekonomisi daha çok tarıma dayalı ve kırsal kesimin yoğun olarak yaşadığı yörelerde belediyelerin çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bu yörelerdeki köyler sanayi ve ticarete gıda ve hammadde üreten bir üretim merkezi iken şehirler tesisleri ve yatırımları ile kalkınmanın merkez üssü gibidir. Kalkınmayı destekleyen ana unsurlar şehirlerde yer alır.

Belediye başkanlarının akıllı politikaları kalkınmayı kolaylaştıran ve motive eden faktörler arasındadır.

Başkanların şehirlerde yaratacakları sosyal ve ekonomik aktiviteler hem şehre hem de çevresine yansımaktadır. Zaten köydeki insanların büyük bir kısmının şehirle sosyal ve ekonomik bağlantısı vardır. O nedenle günümüzde belediye başkanı seçimleri şehirler kadar çevredeki köylerin geleceğini ve kalkınmasını ilgilendirmektedir. Bu sorumluluğu taşıyabilecek, donanımlı, geleceğe yönelik vizyonu olan, güçlü yönetici kişiliğine sahip, takım oyununa uygun, toplumla bütünleşebilecek, bazı çevrelerden çok toplumun tümüne hizmet verebilecek yapıda bir kişilerinin belediye başkanı seçilmesi yöresel kalkınma içinde önemlidir.

Geri kalmış kaynakları sınırlı yörelerde hükümetlerin bile başaramadığı işleri yapması istenir. Genel ekonomideki sorunlar dikkate alınmadan, çiftçi, küçük esnaf ve sanayici birikim ve yatırım yapma gücüne sahip olmasa da, şehirdeki kalkınma çabalarında gözler belediyelere çevrilir. Kısacası belediye başkanlarından şehir kadar yöreyi kalkındıracak adımlar atması istenir. Her ne kadar devletin değişik kurum ve kuruluşları geri kalmış yörelerin kalkınması ile ilgili planlar yapsa da yörelerdeki belediyeleri de dikkate almak zorundadırlar. Belediyelerle sorunların hızlı çözümü konusunda işbirliği yapmak durumundadır. Çünkü belediye başkanları ve belediyeler kalkınmanın itici güçlerinden biridir.

Belediye Başkanları sahip oldukları yetki ve kaynaklarla bir ölçüde kalkınmayı tetikleyici roller üstlenebilirler.

Diğer bir yönü ile başkanlar her zaman halk ile karşı karşıya olan, kendilerini sorumlu gören insanlardır. Halkın yoksulluğunu ve geri kalmışlığın ezikliğini hisseden yöneticilerdir.

Günümüzde her ne kadar belediye başkanlığı seçimleri günlük siyasetin kirli menfaat çekişmelerine kurban edilse de, başkanlar her kesimden ve görüşten bireylerin başkanıdırlar.

İz bırakan başkanlarında en büyük özellikleri adil olmaları, dürüstlükleri ve başarılı hizmetleridir.

Şehrin ve yörenin kalkınması için oynadıkları başarılı rollerdir.

Özetle belediye başkanları yörelerin kalkınması için etkili olacak bir makamlardan biridir.

Kırsal kesimin yoğun olduğu küçük şehirlerde bireyler başkanını seçerken dikkatli ve hassas olmalıdırlar.

Kişisel beklentilere ve siyasi baskılara göre değil, gerçeklere göre hareket etmelidirler.

ÜNAL ÖRNEK

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TANRIYA KARŞI HATA YAPMAYACAKSIN

  16 Nisan 2024 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Erkenden uyanan Pomponius avludaki çardağın altında oturmuş; yorgun, boş bakışlarla etrafına bakınıyordu. Auxanousa günaydın diyerek gelip karşısındaki sandalyeye oturdu. Pomponius gözünün ucuyla ona bakarak; “bir haftadır senin yüzünden doğru düzgün uyuyamıyorum. Yatakta dönüp duruyor ve durmadan sayıklıyorsun.” Auxanousa mahcup bir biçimde başını hafif öne eğerek, her gece aynı rüyayı görüyorum. Oğlumuz Terentius karşımda durup bana bakıyor. Bakıyor dediysem o ela güzel, sevgi dolu gözleriyle değil. Zift gibi bir siyahlıkla dolu göz çukurları...
 • Öğretmen ve Üniversite

  10 Aralık 2023 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Sümerli eğitmen ve şair Ludingirra, günümüzden 4000 yıl önce “Mademki biliyorsun, niye öğretmiyorsun”  diyerek bilginin ve öğretmenin önemini çağlar ötesinden seslendirmiş. “Hiç Bilenlerle Bilmeyenler Bir olur mu” ilahi tebliğinde bilgilenmenin, öğrenmenin ve Hz. Ali’nin “Bana Bir Harf Öğretenin 40 Yıl Kölesi Olurum” sözlerinde öğretmenin önemi en güzel şekilde ifade edilmiş. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, İstiklal savaşında düşmanla olduğu gibi; Cumhuriyetle birlikte “Ülkemizi dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkartmak”, ...
 • Ramazan Amca’nın Duâsı

  07 Aralık 2023 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  “Sen kendüye ne sanursan ayruğa da anı san. “      Hacı Bektaş Velî 19 yıl önce... Geçirdiğim kalp rahatsızlığı nedeniyle üniversite hastanesinin kardiyoloji servisinde yatıyorum. Oda arkadaşım Ramazan Amca, 80-85 yaşlarında bir Alzheimer hastası... Refakatçisi olan yakınlarından öğrendiğimiz kadarıyla geçmişte çiftçilik yapan bu amcamız  boylu poslu;  ileri derecede görme rahatsızlığı olduğu için kalın camları olan gözlük takan, konuşmayı seven birisi.  Bizi tanımak istiyor; kendimizi tanıtıyoruz, on dakika sonra aynı şeyleri yine soruyor ve...
 • ADA DOĞURAN GÖL

  07 Aralık 2023 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bugün dünyamız ve ülkemiz için en büyük tehlike  kuraklık, kıtlık ve  açlıktır. Bunun için dünyayı istedikleri kalıplara sokan, dünyaya şekil veren kapitalizm düzeninin küresel şirketleri dünya nüfusunun azaltılması gerektiğini savunmaktadırlar. Hatta bu maksatla; laboratuvar kökenli salgın hastalıklar, KULLANDIRTTIKLARI ilaçlar, aşılar, gübreler, böcek ilaçları=zehirler, soğuk, sıcak dünya ve uzay savaşları ile havada, suda, karada, hatta uzayda ekosistem tahriplerini devreye sokmaktadırlar. Elbette ülkemiz de bu olumsuzluklardan fazlasıyla...