• MODA YAPI

logo

19 Temmuz 2019

KALİTESİZ VE SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNE DİKKAT!

Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız. Güneş gözlüğünün göz sağlığı açısından önemi ve yeri nedir?

Yalvaç Gündüz Optik Optisyeni Mustafa Süner konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, göz sağlığımız açısından güneş gözlüğü kullanırken neleri yapalı, neleri yapmamalı, nelere dikkat edilmeli gibi birçok önemli uyarıda bulundu.

Özellikle uzun süren yolculuklarda göz sağlığını korumak ve dikkat dağınıklığını engellemek için en önemli ihtiyacın gözlük olduğunu belirten Optisyen Süner, “Özellikle gündüz yolculukları hem gözleri fazla yoruyor, hem de göz sağlığını olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Peki göz sağlığını nasıl korumalıyız?

Süner güneş gözlüğü ve kullanımı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Uzun yolculuklarda gözlerimiz için en önemli ihtiyaç yüksek korumaları olan bir gözlüktür. Kullandığımız gözlüğün sahte olmaması spot satılan ürünler olmaması çok önemlidir. Gözleri korumak isterken daha çok zarar ve bozulmalarına sebebiyet vermemek için orijinal bir gözlük almanız önemlidir. Gözlüğünüzü seçerken mutlaka UV filtreli ve doğadan yayılan yüksek ışık dalgalarına karşı koruma sağlayan ürünü tercih etmenizi öneririz.

DİKKAT! SAHTE GÖZLÜK KULLANMAKTANSA HİÇ KULLANMAMAK DAHA İYİDİR!

Sahte gözlük kullanmak yerine hiç gözlük kullanmamanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü gözün doğal refleksleri, sahte, korumasız gözlükten daha fazla koruyucudur. Yoğun ışığa maruz kaldığınızda göz bebekleriniz küçülür, gözleriniz kısılır ve gözlerinize daha az zararlı ışık temas eder. Fakat koruduğunu sandığınız sahte güneş gözlüklerinde gözünüz kısılmaz tüm zararlı ışınlar gözünüze direkt olarak ulaşır. Yani bir nevi gözlerimiz doğadan ve ışık kaynağından gelen zararlı ışınları filtreler, UV filtreli ve yüksek filtreli güneş gözlükleri ise filtreleme oranını daha yükseğe taşır.

Güneşin tepede olduğu uzun yolculularda yoğun ışığa karşı tedbir amaçlı güneş gözlüğü kullandığınızda tercih ettiğiniz gözlüğün camının UV filtreli olmasına özellikle dikkat ediniz. Eğer UV filtresi bulunmuyorsa kullanılan gözlük yalancı bir karanlık etki oluşturur. Bu da gözünüze zararlı ışınların geçmesine sebep vererek baş ağrısına gözlerinizdeki filtrelere zarar vermesine hava ve ışık geçirgenliğinin bozulmasına sebebiyet verir.

Hava geçişlerinin ve ışık değişimlerinin bolca yaşandığı dönemde hem gözlerinizi yormamak hem de göz sağlığınızdan olmamak adına yüksek koruyuculu UV filtreli çok özellikli güneş gözlüklerini tercih etmenizi öneririz.

Yalvaç Çınaraltı mevkiinde bulunan işyerimizde Yalvaç Gündüz Optik olarak konu ile ilgili olarak merak ettiğniz tüm sorulara cevap bulabilir, aradığınız özelliklerde güneş gözlüklerine ulaşabilirsiniz. Yalvaç Gündüz Optik’ten aldığınız tüm güneş gözlükleri garanti belgeli, 2 yıl firma garantilidir.

Son olarak diyorum ki, göz sağlığımızı korumak için sahte güneş gözlüklerinden uzak durun, sağlığınızla oynamayın”.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.