• MODA YAPI

logo

20 Temmuz 2020

İzsiz tiroid ameliyatları SDÜ’de başarı ile gerçekleştiriliyor

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine gelen 23 yaşındaki Zeynep Altınok, ağızdan uygulanan Transoral Endoskopik Total Tiroidektomi (TOETVA), izsiz tiroid ameliyatı yapıldı.

Ülkemizde ve dünyada sınırlı sayıdaki merkezlerde yapılan uygulama ile hasta, hem kısa sürede normal hayatına geri döndü hem de ameliyat izi kalmadı.

SDÜ Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Zafer Sabuncuoğlu, hastanın durumunun gayet iyi olduğunu ve 2 gün sonra taburcu ettiklerini ifade ederek, “Bu tür operasyonlar ülkemizde de dünyada da sayılı merkezlerde yapılmakta. Bizler SDÜ Genel Cerrahi kliniği olarak tiroid cerrahisinde Türkiye’deki en tecrübeli kliniklerden biriyiz. Bu vakamızda hastamızın
iz kalmaması yönünde isteği vardı. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ameliyatı endoskopik olarak yapmaya karar verdik. Ağzın içinden girilerek yaptığımız operasyon ülkede sayılı merkezlerde yapılmakta ve SDÜ Genel Cerrahi kliniği olarak bu tür ameliyatları başarı ile gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi İsmail Zihni, “Bu operasyonun açık ameliyattan hiçbir farkı yok, en büyük avantajı, hastanın ameliyat olmamış gibi olması. Açık ameliyata göre en önemli özelliği iz olmaması. Hastaya bakıldığında dışarıdan hiç ameliyat olmamış gibi görünüyor” diye konuştu. Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı öncesinde birkaç merkeze giden 23 yaşındaki Altınok, polis olmak istediğini ve bunun için mülakatlardan elenmemek adına izsiz ameliyat olmak istediğini belirtti.

Araştırmaları sonucunda Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde söz konusu ameliyatın başarı ile yapıldığını öğrendiğini ifade eden Zeynep Altınok, “Doktorlarımıza polis olmak istediğimi bu yüzden ameliyat izi kalmasını istemediğimi söyledim. Gerekli tetkik ve kontrollerim yapıldıktan sonra hocalarımız sağ olsunlar kapalı ameliyat olabileceğimi söylediler. Buraya geldiğim ilk andan itibaren benimle çok ilgilendiler. Sonrasında ameliyat oldum, benim için iz kalmaması çok önemli idi. Ameliyat sonrasında da hiç ağrım ya da her hangi bir rahatsızlığım olmadı. Bu vesile ile ameliyatımı gerçekleştiren hocalarıma ve tüm ekibe çok teşekkür ediyorum. Hepsi ilk günden bu yana hep yanımda oldular.Bu tür rahatsızlığı olanlara SDÜ Hastanesini kesinlikle tavsiye ediyorum.” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.