• MODA YAPI

logo

03 Şubat 2021

İyi Partili Köse ve İnce’den iftira ve yanıltmaya sert tepki

Yalvaç Belediye Meclisi’nin dün akşam yapılan Şubat ayı olağan toplantısında ele alınan belediyece yapılması düşünülen sosyal konut alanı ve etrafındaki 26 adada yapılması teklif edilen imar değişikliği ile oylamada red oyu veren İyi Partili üyeler Osman Köse ve Ali İnce, kendilerine yönelik iftira ve halkın yanıltılması çabasına sert tepki gösterdiler.

Dün akşam yapılan meclis toplantısının 5. gündem maddesinde, Isparta İli, Yalvaç İlçesi, mülkiyeti Belediye’ye ait, (eski itfaiye yerinin bulunduğu alan) 411 ada ve 412 adalarda; dar gelirliler için farklı büyüklüklerde sosyal konutlar üretilmesi amacıyla; 411, 412, 413, 552, 553, 554, 570, 601, 602, 603, 604, 746, 755, 772, 773, 774, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 864, 877, 878, 879, 1081 adaların bulunduğu alanda; düzenli kentleşmeyi sağlamak, beldenin konut, sosyal tesis,  yeşil alan ve ticaret alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği doğrultusunda 1/5000 Ölçekli Nazım (Revizyon) imar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama (Revizyon) İmar Planı değişikliğinin hazırlatılması, imar komisyonuna sevki ve ilgili kurumlara görüş sorulması hususu” görüşülmüştü.

Söz konusu maddeye hayır deme sebeplerinin, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün söz verdiği sosyal konutları yapmaktan ziyade haksız rant kazancı sağlayacak bir düzenleme ile şehir imarı açısından geri dönülemeyecek bir zarar oluşmasına engel olmak ve yine bir algı operasyonu ile vatandaşların kandırılmasının önüne geçmek olduğunu ifade eden Köse ve İnce şunları söylediler:

“Salı akşamı yapılacak meclis gündemi, normalde üç gün öncesinden bize ulaşması gerekirken, pazartesi öğle saatinde elimize ulaştı. Buna rağmen, bu sıkıntılı maddeyi görünce işimizi gücümüzü bırakarak bu maddeyle teklif edilen düzenlemenin bütün detaylarını çalıştık ve iyi niyetli bir yaklaşım olmadığını tespit ettik. Bu hususla ilgili teknik detayları ayrıca uzun bir yazıyla kamuoyuna açıklayacağız.

Biz kısaca neden bu maddede önerilen düzenlemeye karşı olduğumuzu açıklayarak Yalvaç halkının aynı konuda iki yıl sonra yeniden yanıltılmasının ve aldatılmasının önüne geçmek isteriz.

 

“SOSYAL KONUT KONUSUNDA TÜTÜNCÜ’NÜN SİCİLİ BOZUK”

Karşı çıkmamızın ilk sebebi, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün sosyal konut konusuyla ilgili bozuk sicilidir. 2019 yerel seçimlerinden önce, hiçbir altyapısı hazır olmayan bir alana sosyal konut yapacağım vaadiyle, kendi ifadelerine göre 4 bin kişiden başvuru formu alan ve insanların oyunu almak için yalan söyleyen bir başkanın, yine bugün altyapısı hazır olmayan, kooperatifi dahi kurulmamış bir sosyal konut projesini yapmasına inanmak mümkün müdür?

Zamanında İstanbul’da meşhur Sülün Osman’ın Galata Kulesi’ni kendisininmiş gibi saf vatandaşlara defalarca satmasına benzer biçimde; arsası hazır olmayan, izinleri olmayan, imarı olmayan alana, her şey hazırmış, inşaat hemen başlayacakmış gibi ilan ederek seçimin hemen öncesinde vatandaşlardan müracaat alan ve aradan geçen iki yılda hala altyapısının hazır olmadığı ve hiçbir çalışma yapılmamış hayali bir proje ile ilgili Halil Hilmi Tütüncü’ye güvenmek mümkün müdür?

Bakın ortada, halihazırda imara uygun bir arazi hala yok. Dün akşam alınan karar, imar komisyonundan geçecek ve tekrar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden görüş istenecek, bu en az bir yıl sürecek bir işlem, görüş geldikten sonra imar düzenlemesi yapılacak ve ilan edilecek.

Buradaki arsaların kamulaştırılması sırasında, arsaları elinden alınan vatandaşların mahkemeye başvurması ihtimalini de göz önüne alırsanız aylarca sürebilecek bir hukuki süreç söz konusu olacaktır.

Kooperatifi dahi kurulmamış bu projenin yasal olarak iki üç yıldan önce başlaması mümkün değildir. Bildiğiniz gibi, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, gerek seçimden önce gerekse seçimden sonra üçüncü kez aday olmayacağını defalarca ilan etmiştir. Kalan üç yılda böyle bir projenin yapılma ihtimali, bize göre yoktur.

 

“ÇEVREDEN CEVAP GELDİKTEN SONRA 17 AY NİYE BEKLEDİNİZ?”

İkinci husus, bu alanda bir imar düzenlemesi yapılması için çevre müdürlüğüne görüş sorulması hususunda 2 Mayıs 2019 tarihli belediye meclis toplantısında yetki vermiştik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü , 06.09.2019 tarihli yazısıyla bu projeyle ilgili teknik görüş cevabını vermiş, söz konusu alanda yeni düzenleme yapılmasını istemiştir. Çevre müdürlüğünün bu yazısının üstüne yatılıp tam 17 ay boyunca hiçbir şey yapılmamıştır. Toplantıda kaç aydır çalışma yapıldığını sorduğumuz şehir plancısı, iki üç aydır çalışma yapıldığını ifade etmiştir. Yani, çevre müdürlüğünün görüş yazısının üstünden geçen en az 14 ayda Yalvaç Belediyesi konuyla ilgili tek bir işlem bile yapmamış, adeta konunun üstüne yatmıştır.

Peki ne oldu da, bir buçuk yıl yatan Yalvaç Belediyesi, söz konusu alanda yeniden bir imar düzenlemesi yapmaya karar vermiştir? Halktan gelen sosyal konut taleplerini karşılamak üzere mi? Keşke öyle olsaydı. Biz bu konuda sayın başkanın iyi niyetli olmadığını düşünüyoruz. Başkana şu soruyu sorduk: “Kooperatifiniz hazır mı?” Cevabı hepinizin tahmin edebileceği gibi “Hayır kurmadık” olmuştur.

Sayın başkan, daha sahibi belli olmayan bir projeyi bahane ederek, söz konusu alanın dışında pek çok adada, birçok şahsa haksız bir imar rantı oluşturacak bir düzenlemeye evet dememizi beklemiştir. Başkana, “İki yıldır insanları kandırıyorsunuz, bu projeyi yapacağınızı nereden bileceğiz, bize bir tarih taahhüt edebilir misiniz?” diye sorduk, ona da olumlu cevap verememiştir. Bu imar düzenlemesi hayata geçip de, sosyal konutlar yapılmazsa ne olacak? Olacak olan şudur: Vatandaşın sosyal konut duyguları yine istismar edilecek ve yanıltılacak; ama söz konusu adalarda arsası olan bazı şahıslar haksız bir rant kazancı elde edecektir.

Sosyal konut bahane edilerek bazı insanlara rant kazancı elde etmekten başka bir işe yaramayacağına inandığımız bu teklife “HAYIR” demek, vicdanımızın ve Yalvaçlı’ya karşı sorumluluk borcumuzun gereğiydi.

Söz konusu maddenin bu şekilde gündeme alınması da iyi niyetli olmayan bir siyasi ayak oyunudur. Bizim sosyal konut yapımına asla ve kat’a itirazımız yoktur. Bu maddeye hayır demek, Yalvaç Belediyesi’nin yapacağını iddia ettiği sosyal konut projesine hayır demek değildir. Bu maddeye hayır demek, hayali bir proje öne sürülerek bazı insanlara haksız rant kazancı sağlanması ve şehrin imar dengesini geri dönülemeyecek şekilde bozacak bir düzenlemeye hayır demektir.

Mevcut alana mevzuatın izin verdiği kadar sosyal konut yapılmasına hiçbir itirazımız yoktur. Ya da sorunu olmayan başka bir alana sosyal konut yapılması hususu gündeme gelirse, ona da desteğimiz tamdır. Ancak, hiçbir altyapısı hazır olmayan hayali bir projeyi göstererek, iyi niyetli olmayan ve haksız rant sağlama sonucunu doğuracak bu düzenlemeye evet oyu vermemiz mümkün değildi. Maddeyi bu haliyle getirmek de zaten kötü niyetin göstergesidir.

 

“2019’DAKİ YALAN İÇİN ÖZÜR DİLEYECEKLERİNE, BİZE İFTİRA ATIYORLAR”

Toplantıdan önce tahmin ettiğimiz gibi, MHP İlçe Başkanı başta olmak üzere bazı insanların, bizim sosyal konut yapılmasına karşı çıktığımız yalan ve iftirasıyla bizi karalamaya kalktığını gördük. Buradan açık ve net olarak söylüyoruz: Biz belediyenin sosyal konut yapmasına karşı değiliz. 2019 Şubat ayında her şey hazırmış gibi vatandaştan talep toplayan belediye başkanının, bugün imar düzenlemesi konusunda bizi suçlaması komik değil midir? Madem alan hazır değildi, neden talep topladın vatandaştan? Öncelikle bu söylediği yalan için Yalvaç halkından özür dilemesi gereken Halil Hilmi Tütüncü, bu yalanını kapatmak için faturayı, kötü niyetli imar düzenlemesi teklifine hayır diyen bizlere kesmeye, ilçe başkanı da bizi hedef göstermeye çalışmaktadır.

Halkımızdan aldığımız oyun bize yüklediği sorumluluk, şehrin imar ve şehircilik geleceği, bazı insanlara haksız rant kazancı sağlanmaması ve halkımızın yine hiçbir altyapısı hazır olmayan hayali bir projeyle kandırılmasına göz yummamız ve üstüne onay vermemiz mümkün değildir.

 

“İKİ YIL ÖNCE DE YALAN SÖYLEDİKLERİNİ İFADE ETMİŞTİK, HAKLI ÇIKTIK. YİNE YALAN SÖYLÜYORLAR, ZAMAN KİMİN HAKLI ÇIKACAĞINI GÖSTERECEKTİR…”

Neticede, söz konusu düzenleme meclisten geçmiştir ve süreç başlamıştır. Hep birlikte izleyip göreceğiz, zamanın kimi haklı kimi haksız çıkaracağını. 82 ay boyunca yatan ve hiçbir hizmet üretmeyen, seçimi kazanmak uğruna Sülün Osman’ın Galata Kulesi’ni satmasına benzer biçimde hiçbir altyapısı olmayan hayali sosyal konut projesine insanların müracaatını alarak kandıran ve üç yıl sonra yeniden aday olmayacağını ilan eden bir başkanın, gizli ve kamu yararı içermeyen hesaplarına alet olmadık, olmayacağız. Meclisten geçen kararın ardından yaşananları hep beraber göreceğiz, projeyi üç yıl içinde yapıp uygun fiyatla halkımıza teslim ederlerse teşekkür ederiz. Ama, projeyi yapmayıp bir sürü insana haksız rant kazancı elde ettirilirse, bunun hesabının yargıda, halkın vicdanında ve ruzi mahşerde sorulacağını da belirtiriz.

Son olarak, İyi Partili meclis üyeleri olarak, sosyal konut yapılmasına değil, halkımızın yanıltılmasına, bazı insanlara haksız rant kazancı sağlanması ve şehir imarının geri dönülemeyecek şekilde zarar görmesine karşı olduğumuzu ifade eder, halkımıza saygıyla duyururuz. İftira atan ve halkımızı yanıltma çalışanları da Allah’a havale ettiğimizi ifade ederiz.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.