• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Mart 2018

İyi Parti Yönetimi Kumdanlı’da toplandı

İYİ PARTİ Yalvaç’ta bir ilki daha gerçekleştirdi. İYİ PARTİ ilçe teşkilatı yönetim kurulu toplantısını Kumdanlı Köyü’nde gerçekleştirdi.

Alınan bilgiye göre, toplantı öncesi Kumdanlı’daki kahvehanelerdeki halkla fikir alışverişinde bulunuldu. Kumdanlı Köyü ve çevresindeki problemler ve çözüm yolları konusunda görüşüldü.

İYİ PARTİ yönetim kurulu üyesi ve Kumdanlılı olan Bekir MERT ve Ahmet ŞAMLI da toplantıda hazır bulundular ve köyün sorunlarını aktardılar. Toplantıda Kumdanlı arazisinin belli bölümünde sulama kanallarının elden çıkması neticesinde bahçelerin sulanamadığı, bu sorunların acilen çözülmesi gerektiği Bekir MERT tarafından gündeme getirildi.

Kumdanlı arazisinin de kapalı devre sulamaya kavuşturulması isteği köylülerce de belirtildi. Kumdanlı’nın eskiden nahiye hüviyetinde iken bu gün köye dönüşmesinin kabul edilecek bir durum olmadığı belirtildi. Kumdanlı’nın köy olması ile birlikte zorunlu hizmetler dahil çoğu hizmette ciddi aksamalar olduğu vurgulandı. Kumdanlı’nın bugün itibariyle çayır merasının kalmadığı, hayvancılık açısından bunun bir yıkım olduğu ifade edildi.

Kumdanlı ve çevresinde üretilen tarımsal ürünlerin pazarlanması ve değerlendirilmesi noktasında ciddi mağduriyetlerin olduğu, bir çok çiftçinin ürettiği malın parasını alamadığı ve zarara uğradığı belirtildi. Kumdanlı gençleri ise geleceğe güvenle bakamadıklarını, iş imkanlarının kısıtlı olduğunu, bu sebepten köyü terk etmek zorunda kaldıklarını, ürettikleri ürünlerin karşılığında kazanç elde etseler köylerinden gitmeyeceklerini belirttiler.

Toplantıda söz alan İYİ PARTİ İlçe Başkanı İlhan YÜKSEL, başkan yardımcıları Hasan Hüseyin AKİSTİ, Yaşar BOZBEY ve Ahmet DURU da, Kumdanlı Köyünün sorunlarının gündeme getirilmesi ve çözüm önerilerinin kamuoyuna aktarılması hususunda azami gayreti göstereceklerini beyan ettiler.

Yalvaç kasabalarının köye dönüştürülmesinin hata olduğunu dile getiren parti yetkilileri, hiç değilse stratejik konumda olan en az dört köyün etrafındaki köylerle birleştirilerek tekrar kasaba hüviyetine dönüştürülmesinin şart olduğunu belirttiler.

Sulama konusunda konuşan aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Başkan İlhan YÜKSEL ise Hoyran ovasının tamamında kapalı devre sulamaya acilen geçilmesi gerektiğini, bunun sulama maliyetini de düşüreceğini ve çiftçinin kazancının artacağını beyan etti. Aşağı Tırtar ve civarının kapalı devre sulamaya kavuştuğunu ve maliyetlerin de ciddi düşüş olduğunu belirten YÜKSEL, çiftçinin ürününün hakkıyla değerlendirmesi için bölgeye kapasiteli bir soğuk hava tesisinin şart olduğunu, alıcıların da ciddi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini, bahsedilen konuların çözümü noktasında takipçisi olacaklarını beyan etti.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.