• MODA YAPI

logo

04 Ekim 2021

ISUBÜ’nün 3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli, ilk meyvelerini yüksek istihdam oranıyla verdi

YÖK’ün uygulamalı yüksek öğretim alanında Türkiye’deki iki öncü üniversitesinden biri olan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksekokullarında uygulanan 3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli, ilk olumlu sonuçlarını yüksek istihdam rakamlarıyla verdi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin 3+1 modelini uyguladığı bölümlerden biri olan Yalvaç Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde geçtiğimiz bahar yarıyılında işyeri eğitimine çıkan öğrencilerin, işletmelerdeki yüksek oranda istihdam düzeyi yüzleri güldürdü.

Yalvaç Meslek Yüksekokulu’nun ikili anlaşma imzaladığı otel ve işletmelere gönderdiği öğrencilerden 57 tanesi, bahar yarıyılındaki işyeri eğitimi ve yaz aylarındaki staj uygulamalarının ardından sözkonusu otellerde kadrolu olarak çalışmaya başladılar.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Yalvaç Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Mualla Birgül Huban, “Üniversitemiz tarafından uygulanan 3+1 uygulamalı eğitim modelinin ilk sonuçlarını, geçtiğimiz yıl mezun ettiğimiz öğrencilerimizle aldık. Okulumuzun anlaşma yaptığı otel ve işletmelerde uygulamalı işyeri eğitimi alan, ardından da staj uygulamasını tamamlayan 57 öğrencimiz bu otel ve işletmelerde kadrolu olarak çalışmaya başladı. Üniversitemizin uygulamış olduğu modelin, Türkiye’nin ihtiyacı olan bir eğitim ve istihdam modeli olduğunu doğrulayan bu sonuç, bizleri oldukça mutlu etmiş, yeni akademik yıldaki çalışmalarımız için bizleri ve öğrencilerimizi daha çok motive etmiştir. Pandemi koşullarına rağmen, uygulamalı eğitim çalışmalarında bu oranda bir başarının elde edilmiş olmasının çok önemli olduğunu düşünüyor, bu yıldan itibaren bu istihdam oranının daha da yükseklere çıkacağını tahmin ediyor, bu hedefe göre çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

Yalvaç MYO tarafından yapılan tespitlere göre, Marmaris Turunç Otelleri, Titanic Otelleri, Papillion Belek, Lara Barut Collection, Acanthus Cennet Barut, Bellis Deluxe, Caliste Luxury Resort, Sunprime C-Lounge, Delphin Deluxe otelleri ve Isparta Şehir Hastanesi’nde toplam 57 Aşçılık Bölümü öğrencisi istihdam edildi.

Yalvaç Meslek Yüksekokulu’nda, ISUBÜ’nün diğer okullarında olduğu gibi, 2021-2022 yılından itibaren tüm bölümlerde 3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ne geçiş yapıldı. İlk yıl elde edilen başarılı istihdam rakamlarının ardından, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda daha büyük oranda başarı elde edilmesinin hedeflendiği kaydedilirken, öğrenciler de bu modelle iş hayatına daha iyi hazırlanmak ve daha kolay iş bulma imkanına sahip olmaktan dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.