• MODA YAPI

logo

01 Ağustos 2022

Isparta Ticaret Borsası’nın Yerli Elma İşleme Sistemi Projesi’ne TÜBİTAK Desteği

‘Tarımla Sanayileşen Isparta’ hedefi doğrultusunda yeni projelere imza atan Isparta Ticaret Borsası, “NIR Spektroskopisi ve Derin Öğrenmeye Dayalı Elma İşleme Sistemi” projesinin lansman toplantısını gerçekleştirdi.

Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar, Meclis Başkanı Mehmet Ali Doğan ile Meclis üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda,  KMA Yazılım firması kurucusu Kaan Murat Ayvaz’ın yaptığı proje sunumu ile Meclis üyeleri bilgilendirildi.

Yapılan sunumun ardından Başkan Adar, şu sözlere yer verdi: “ Bilindiği üzere ilimizin en önemli gelir kalemlerinden biri Isparta Elması. Önceki günlerde elmanın sınıflandırma ve tasnifleme makinesinin ilimizde üretilmesi yönünde KMA Yazılım firması ile çalışmalar yapmış ve projenin onaylanması için TÜBİTAK’a sunmuştuk. Bugün gelinen noktada projemiz onaylandı ve Isparta Ticaret Borsası olarak ilimize büyük bir katma değer kazandırmış olduk. Çoğu yurtdışından gelen bu tasnifleme makineleri sadece elma ürününü ayırma ve sınıflandırma işlemini yapıyor. Bizim geliştireceğimiz teknoloji ile elmanın ebat olarak sınıflandırılmasıyla birlikte yapay zeka ile iç ve dış sağlığına göre de ayrıştırılması sağlanacak. Yapay zekanın kullanıldığı teknolojiyle birlikte yeni tasnifleme sistemimizin yurtdışı pazarlarda bizleri daha ön plana çıkaracağı düşünmekteyim. Bu duygu ve düşüncelerimle emeği geçen genç girişimci arkadaşlarımıza, KMA Yazılım firması kurucusu Kaan bey ve ekibine, projeyi onaylayan TÜBİTAK yetkililerine, Meclis üyelerime ve projeyi destekleyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah ilimize ve ülkemize hayırlı olur” temennilerinde bulundu.

 

Milletvekili Recep Özel Meclis Toplantısına Katıldı

Isparta Milletvekili Sayın Recep Özel, Ak Parti Isparta Ekonomi Birim Başkanı Fatih Tola ve beraberindeki heyet ile birlikte Borsanın ev sahipliğinde düzenlenen Isparta’nın Tarım ve Hayvancılık sorunlarının konuşulduğu meclis toplantısına iştirak etti.

Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar, Meclis Başkanımız Mehmet Ali Doğan ve Meclis üyelerimizin hazır bulunduğu toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan Adar, Isparta’nın tarım ve hayvancılık sorunlarını masaya yatırılacağı ve tüm yönetim ve meclis üyelerinin faaliyet gösterdikleri sektörlere ilişkin talep ve önerilerinin aktarılacağını söyledi.

Başkan Adar şu sözlere yer verdi: “Burada hazır bulunan meclis üyelerimiz bölgemizde yaşadıkları sorun ve çözüm önerilerini anlatsınlar ki çözüm yolu oluşturalım istedik. Bu düşünceyle Sayın Vekilimizi davet ettik ve oda bizleri kırmayıp teşrif ettiler. Davetimize icabet ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.  Tüm meclis üyelerimizin sektör bazlı sıkıntılarını dikkatli dinleyip not alan Milletvekilimiz Sayın Recep Özel, konuların takipçisi olacağını ve çözümü yönünde gerekli kurumlarla istişare halinde kalacağını ifade etti.

Milletvekili Özel, bu toplantıyı organize eden başta Borsa Başkanımız Ahmet Adar olmak üzere Meclis Başkanımız Mehmet Ali Doğan ve meclis üyelerine teşekkürlerini ifade etti.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.