logo

Isparta Belediyesi’nde 212 memuru kapsayan SDS imzalandı

Isparta Belediyesi’nde görev yapan 212 memuru kapsayan Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Isparta İl Başkanı İlkay Özdoğan arasında imzalandı. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, en üst seviyeden imzalanan sözleşmenin mesai arkadaşlarına hayırlı olması dileklerini iletti.

Bem-Bir-Sen Isparta İl Başkanı İlkay Özdoğan, imzalanan Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesinden belediyede görev yapan tüm memurların yararlanacağını söylerken, sözleşmenin hayırlı olması temennilerini iletti. Özdoğan, “İstişare kültürünü Isparta Belediyesinde sözleşme öncesinde çalıştırdığınız, istişareye açık olduğunuz ve sözleşmenin bu aşamaya gelmesinden dolayı belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Sözleşmenin isminin Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi olduğuna değinen İlkay Özdoğan, “Dengeden kastettiğimiz idarenin verebileceğinin maksimumu, sendikanın da alabileceğinin maksimumu. Ortak noktada buluşmak gerekiyor. İdare daha fazlasını verebilir ancak bu ne kadar sürdürülebilir olur, o tartışmalı. Bunun sürdürülebilirliğini sağlamalıyız. Mevzuat gereği bu sözleşmemiz 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlayacak ve mahalli idare seçimlerinden dolayı 31 Mart’a kadar 3 aylık bir süreç olacak. Ondan sonra da yeni bir sözleşme istişare mekanizmasını tekrar çalıştıracağız. Bizim için önemli olan devlet ve milletimizin uyum içerisinde çalışması, yaşaması. Devlet olmazsa millet olmaz. Dünya üzerinde görüyoruz birçok millet var devletlerinden yoksun. Biz vatanımızın, devletimizin birliğini, devamlılığını öngörerek, bu sözleşmeyi optimum seviyede imzalamaya gayret ediyoruz. Sizlere tekrar teşekkür ediyor, sözleşmemizin memurlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, memur mesai arkadaşlarının sözleşmeyle birlikte alacakları ek ücretlerden dolayı memnuniyetini ifade etti. Bem-Bir-Sen yönetimine sözleşme sürecindeki yaklaşımlarından dolayı teşekkür eden Başkan Başdeğirmen, “İşverenle sendikalar arasındaki sözleşmeler önemli. Bu sözleşmeleri bazen yılda bir veya iki kez yapıyoruz. Önemli olan en sonunda çalışan personelimizin imzadan sonra mutlu olması. Bizim için önemli olan budur. Belediyemizin belli bir geliri var. Bu gelirimizi makul ve mantıklı şekilde harcayabilmemiz gerekiyor. Biz de devamlılık ve sürdürülebilirlik esas. Bu ödemeleri yapabilmek hem çalışanımızın hem de belediyemizin daha sağlıklı şekilde idame edilebilmesi çok önemli. Önemli olan istişare ile ortak noktada buluşup hem devletimizi hem de vatandaşımızı düşünebilmek. Sizlerle makul noktayı bularak bugünlere geldik. Uyumlu çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Memurlarımıza bu sözleşmemiz hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, karşılıklı popülist davranışlardan uzak durmanın önemine değinerek, “Eğer biz popülist davranırsak dengeyi bulmamız mümkün değil. Bizler hem siyasi hem devlet tarafı olarak sizler de hem memur hem de sendika tarafı olarak popülist davranışlardan uzak durduğumuz zaman doğru sonuca ulaşılır. Siz kendi tarafınızdaki üyelere şirin görünmek için ben de siyasi gücüm biraz fazla olsun diye biraz şirin görünmek için yaptığım her çalışmada devletimiz zarar görecektir. Bunun bir dengesi vardır. Ortamdaki herkesin yaşam şartlarını dengede götürebilmemiz için de buna dikkat etmemiz gerekiyor. Size bu konuda tekrar teşekkür ediyorum. Memurlarımız güle güle harcasınlar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Bem-Bir-Sen Isparta İl Başkanı İlkay Özdoğan arasında Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi imzalandı.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.