• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

İçel Milletvekili Antmen’den Bu Kez Terziler Sitesi İçin Önerge

CHP İçel Milletvekili Alpay Antmen, Yalvaç OSB’nin ardından geçtiğimiz günlerde çıkan yangında kullanılamaz hale gelen Yalvaç Teziler Sitesini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Geçtiğimiz hafta geldiği Yalvaç’ta yangın mahallinde incelemelerde bulunan ve işyerleri büyük oranda zarar gören esnafı dinleyen CHP’li İçel Milletvekili Antmen, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmasını istediği önergesinde Yalvaç Terziler Sitesi esnafının gerek belediyeden, gerek il özel idaresinden yardım beklemekte ve ilgili kurum kuruluşlara da başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

CHP İçel Milletvekili Alpay Antmen’in Yalvaç Terziler Sitesi ile ilgili TBMM’ye sunduğu soru önergesi:

 

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince arz ederim. 06.04.2021

Alpay Antmen /  Mersin Milletvekili

————————————————————-

Isparta’nın Yalvaç İlçesinde 86 iş yerinin bulunduğu Terziler Sitesi yanıp kül olmuştur. Bu iş hanında 20’e yakın konfeksiyon atölyesi ve başka iş yerleri bulunmaktaydı. Esnaf gerek belediyeden, gerek il özel idareden yardım beklemekte ve ilgili kurum kuruluşlara da başvuruda bulunmaktadır.

Bahsi geçen sitede 200’e yakın işçi buradaki dükkanlar sayesinde evine ekmek götürmekteydi. Ancak şu ana kadar esnafın başvurularına ve yardım taleplerine herhangi bir dönüş sağlanmamıştır.

Covid-19 pandemisi döneminde mevcut ekonomik kriz derinleşmiş ve işletmeler daha büyük krizlerle baş başa kalmıştır.

Bu bağlamda;

1 – Isparta’nın Yalvaç İlçesi Terziler Sitesinde yardım bekleyen esnaf ve çalışanların taleplerine halen neden yanıt verilmemiştir? Bu esnaflara ne zaman maddi destek sağlanacaktır?

2 – Dükkanları ve ürünleri yanıp kül olan Terziler Sitesi esnafının maddi zararı ne kadardır? Bu zararların giderilmesi için bakanlığız diğer kamu kurumları ile iletişime geçmiş midir? Varsa bu durum ne aşamadadır?

3–Tüm Türkiye’de son bir sene içerisinde kapanan iş yeri sayısı kaçtır? Bu kapanan iş yerlerinden kaçına ekonomik destek sağlanmıştır?”

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.