• MODA YAPI

logo

30 Temmuz 2019

Her kente böyle yöneticiler lazım

Son görev yeri olan ilçede kırsal yoksulluğa karşı savaş açan kaymakam, köylüleri üretime teşvik ederken bölgenin doğal mirası olan anıtsal ağaçları da koruma altına aldırdı…

 

Muğla Vali Yardımcısı olarak görev yaparken geçtiğimiz yıl Çorum’un İskilip ilçesine kaymakam olarak atanan Beyazit Bestami Alkan, görevine başlar başlamaz ilçenin köylerini tek tek gezmeye başladı.

Üretimin bittiği köylerin boşaldığını gören Kaymakam Alkan, köylülere önce 1,5 milyon ücretsiz çilek fidesi dağıttı. Ardından cevizden ıhlamura, kapariden siyez buğdayına üretim seferberliği başlattı. Köylerde dikilen binlerce ağacı muhtar ve imamlara zimmetleyen Kaymakam Alkan, ilçe milli eğitim müdürlüğüne yazdığı resmi yazıyla köylerdeki okulların kapatılmaması talimatını verdi. Kısa sürede ilçe halkının sevgisini ve desteğini kazanan Kaymakam Alkan, başlattığı okuma kampanyasında Atatürk döneminde Türkçeye çevrilen Grigory Petrov’un ünlü Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını camide imamlara, okullarda öğrencilere dağıttı. 300 yıllık tarihi su değirmenini de restore ettirerek elleriyle un öğüten Alkan’ın son uygulaması ise görenlere her ilçeye böyle bir kaymakam lazım dedirtti. Alkan, İskilip’e bağlı üç köyde bulunan ve yaşları 500’ün üzerinde olan ceviz, fındık, karadur ve meşeden oluşan toplam 10 anıtsal nitelikteki ağacın ‘anıt ağaç’ olarak tescil edilerek koruma altına alınmasını sağladı.

 

SON GÖREV YERİ OLAN İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN KAYMAKAM

Çorum’un İskilip ilçesine geçtiğimiz yıl Kaymakam olarak atanan Beyazit Bestami Alkan, Kasım 2018’de ilçeye gelerek görevine başladı. İskilip, daha önce Muğla Vali Yarımcısı olarak görev yapan 63 yaşındaki Alkan’ın son görev yeriydi. Zorunlu olarak yaş haddinden emekliliğine 2 yıldan daha az bir süre kalan Kaymakam Alkan, bu süreyi makamında oturarak geçirmek yerine, bölgenin üretim potansiyelini ve insan gücünü harekete geçirerek kısa sürede ilçenin kaderini değiştirecek çalışmalara imza atmaya başladı.

 

GÖÇLE BOŞALAN KÖYLERE 1,5 MİLYON ÜCRETSİZ ÇİLEK FİDESİ DAĞITTI

İskilip’in köylerini tek tek dolaşan ve üretim potansiyelini araştıran Kaymakam Beyazit Bestami Alkan, bir köyde çilek üretiminin başarılı olduğunu ve üreticilere önemli gelir sağladığını görünce 1,5 milyondan fazla çilek fidesi temin ederek köylülere ücretsiz olarak dağıttı. Kamu kurumlarından sağlanan finansmanla temin edilen çilek fideleri, tarlasını uygun koşullarda hazırlayan üreticilere dağıtıldı.

 

BU YIL 20’DEN FAZLA GENÇ KENTE GİTMEKTEN VAZGEÇTİ

Hızla göç veren İskilip’te bu yıl 20’den fazla gencin çilek üretimine başlayarak kente gitmekten vazgeçtiğini söyleyen Kaymakam Alkan, bu rakamın her yıl katlanarak artacağını belirtiyor. İlçedeki 64 köyün 30’a yakınında 400 dekar civarındaki arazide çilek üretimine başlandı. Yaklaşık 800 ton ürün, 4 milyon TL’ye yakın da gelir bekleniyor.

 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE ‘KÖY OKULLARINI KAPATMAYIN’ TALİMATI

Halkı üretime yönlendiren ve adım adım tüm aşamaları yakından takip eden Kaymakam Alkan, ilçe milli eğitim müdürlüğüne de resmi bir yazı yazarak, “Ben İskilip Kaymakamlığı görevini yürüttüğüm süre içerisinde hiçbir köy okulu kapatılmayacaktır. Her türlü sorumluluk uhdemdedir” talimatını verdi. İlçeye bağlı 53 köydeki okulların kapatıldığını ve öğrencilerin merkezi köylerdeki okullara taşındığını belirten Alkan, 11 köyde ise hiç çocuk olmadığı için taşımalı eğitimin dahi yapılmadığını söylüyor.

 

‘BİR KÖYDEN OKULU ALIRSANIZ KÖYLÜYÜ VE ÇOCUKLARI DA ALIRSINIZ’

İlçedeki üretimi canlandırmak için adeta bütün kurumları seferber eden Kaymakam Alkan, 53 köyde kapatılan okulların yeniden açılacağına inandığını belirterek, “Bir köyde okul çok şey demektir. Sadece çocukları eğitmez, köylüye de ilim irfan götürür. Öğretmen, insanların başı sıkıştığında akıl danıştığı, kavgalıları barıştıran, hayır işlerinde öne düşen insandır. Bir köyden okulu, öğretmeni alırsanız köylüyü, çocukları da alırsınız” görüşünü dile getiriyor.

 

İMAMLARA CAMİDE BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE KİTABINI DAĞITTI

Kaymakam Alkan’ın bir başka çabası da kitap kampanyası. Atatürk döneminde Türkçeye çevrilen Grigory Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde adını taşıyan ünlü kitabından 300 adet satın alan Alkan, camide imamlara, okul yöneticilerine, muhtarlara ve ilçedeki kolluk kuvvetlerinin personeline dağıttı. Atatürk tarafından askeri okullarda okutulması emredilen kitabın ilçedeki kamu personeli tarafından da mutlaka okunması okutulması gerektiğini dile getiren Alkan’ın çabaları bununla da sınırlı değil.

 

DAVULLU ZURNALI ŞENLİK EŞLİĞİNDE BİNLERCE FİDAN DİKİLDİ

İskilip ilçe merkezinde yüzlerce yıl önce Kapari yetiştiğini ve kenti ziyaret eden Evliya Çelebi’nin notlarından bitkiden söz edildiğini öğrenen Kaymakam Beyazit Bestami Alkan, halkla birlikte davullu zurnalı bir şenlik eşliğinde 3 bin adet kapari fidesi ile ayrıca 6 bin de iğde fidesi dikimi gerçekleştirdi. İlçeye bağlı Kutluözü köyündeki 11 dekarlık araziye de ceviz fidanı dikilmesini sağlayan Kaymakam Alkan’ın bütün amacı kırsal göçün önüne geçilebilmesi.

Bu amaçla ilçeye bağlı Yalak köyündeki tarihi su değirmenini de 2 ay gibi kısa bir sürede restore ettirerek üretime açılmasını sağlayan Alkan, üreticilere ekimini yaptırdığı siyez buğdaylarının taş değirmende öğütülerek tüketicilere doğal ve sağlıklı ürünler sunmayı hedefliyor.

 

BELEDİYE MECLİSİNDE TÜM PARTİLER KAYMAKAMA BERAT VERDİ

İskilip Belediyesi ise görevine başlayalı kısa bir süre olmasına karşın ilçeye canlılık kazandıran Kaymakam Beyazit Bestami Alkan’a hemşerilik beratı verdi. Belediye meclisinde tüm partilerin oybirliği ile alınan karar ilçe kamuoyunda sevinçle karşılandı.

 

KAYMAKAMIN SON İCRAATI ANIT AĞAÇLARI KORUMAYA ALDIRMAK OLDU

Kaymakam Alkan’ın son uygulaması ise ilçenin doğa mirası anıt ağaçların koruma altına alınması oldu. Kaymakam Alkan’ın talimatıyla harekete geçen İskilip İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Onaç, Çomu ve Karagöz köylerinde bulunan ve yaşları 500’ün üzerinde olduğu tespit edilen 10 adet ceviz, fındık, karadut ve meşe ağacını anıt ağaç olarak tescil edilmesini sağlayarak korumaya aldılar. Koruma altına alınan anıt ağaçların her birine tescillendiğini belirten levhalar yerleştirildi.

 

‘DOĞADA YAŞAYAN ANIT AĞAÇLAR, SESSİZ TARİHÇİLER’

Çalışmalara bizzat katılan İskilip Kaymakamı Beyazit Bestami Alkan, anıt ağaçların, doğanın kendilerine bahşettiği uzun ömürlerinden ötürü geçmişi geleceğe bağlayan ve değeri tartışılmaz olan zenginliklerimizden biri olduğunun altını çizerek, “Ülkemiz, hem kültürel hem de bilimsel değerleri oldukça yüksek korunan ya da korunması gerekli birçok doğal zenginliğe sahiptir. Bunlar arasında anıt ağaçlar en az ilgiyi görenlerdendir. Doğada yaşayan en yaşlı ama sessiz tarihçiler olan anıt ağaçlar geçmiş döneme ait birçok doğal olaya ilişkin kesin bilgiler edinmemizde bize yardımcı olurlar. Ayrıca bu yaşlı ağaçlarla kültürel olayları ilişkilendirmek mümkündür. Bu çalışmamızda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı olsun” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA GÖREV YAPTI

Hatay İskenderun doğumlu olan Beyazit Bestami Alkan, 1978’de Ankara Üniversitesi SBF’den mezun oldu. 1979’da Hatay Maiyet Memuru olarak İçişleri Bakanlığında göreve başladı. Adıyaman, Afyon, Denizli, Siirt, Rize, Van, Bursa, Çankırı, Kırıkkale, Aydın, Gaziantep ve Muğla illerinde Kaymakamlık ve Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ekim 2018’de İskilip Kaymakamı olarak göreve başlayan Alkan’ın bazı dergilerde yayınlanmış çeşitli makaleleri bulunuyor.

Yusuf Yavuz

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.