• MODA YAPI

logo

11 Haziran 2021

Hendek faciasında oğlunu kaybeden hemşehrimiz isyan etti

Sakarya Hendek’te 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin duruşmasında oğlunu kaybeden Muammer Yılmaz, davayı izlemeye gelen Sakarya Baro Başkanı’na ve MÜSİAD Başkanı’na tepki gösterdi. Aslen ilçemize bağlı Sücüllü Köyü’nden olan Yılmaz, “Üç beş kodaman daha fazla para kazanacak diye ben oğlumu 18 kemik aldım. Hangi sıfatla buradasınız? Hangi sıfatla geldiniz?” dedi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen ve 7 işçinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili davanın üçüncü duruşması bugün Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başladı.

 

“BEN OĞLUMU 18 PARÇA KEMİK OLARAK ALDIM”

Hendek’te havai fişek fabrikasındaki patlamada oğlu Halis Yılmaz’ı kaybeden Muammer Yılmaz, Sakarya Baro Başkanı’na ve MÜSİAD Başkanı’na tepki gösterdi. Baba Yılmaz, “Üç beş kodaman daha fazla para kazanacak diye ben oğlumu 18 parça kemik olarak aldım. Hangi sıfatla buradasınız? Hangi sıfatla geldiniz?” diye haykırdı.

 

“BARO BAŞKANININ BU OLAYA TARAF OLMASINA KARŞIYIM”

Muammer Yılmaz, tepkilerini şu sözlerle ifade etti:

“Lanet olsun sizlerin vereceğiniz paraya. Allah’sız, kitapsızsınız hepiniz. Sahte Müslüman hepsi de. Sen buraya hangi sıfatla geldin? Ben karşıyım. Bir Baro Başkanının bu olaya taraf olmasına karşıyım. Avukat olarak istediğini savunabilir. İkinci başkan Osman Ayar, MÜSİAD avukatı. Hangi sıfatla geldiniz buraya? Onu soruyorum. Var mı bir cevap verebilecek.”

Öte yandan duruşmada tutuksuz olarak yargılanan Ali Rıza E. C. fenalaşması üzerine ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

ARA KARAR AÇIKLANDI

Duruşmada ise sanıkların konuşmasının sonrasında söz verilen sanık avukatlarının da tahliye taleplerini dile getirmesinin ardından mahkeme heyeti ara kararı açıkladı.

DURUŞMA SALONUNDA AVUKATI TEHDİT ETTİ

Dava sonrası açıklamalarda bulunan müşteki avukatı Can Atalay, şu ifadeleri kullandı;

*Tahliyelerden başlayalım, ustabaşı Erşan’ın tahliyesinin bizce izahı yok. Bu iş yerinde 7 işçi ölmüş, bu iş yeri daha öncesinde birçok kez patlamış. Bir bütün olarak işçi yatıştırmaya, işçi canını sarf malzemesi olarak görmeye alışmış bu iş veren ve elemanları, yöneticileri.

*Erşan bunlardan bir tanesi. Mesele 7 işçinin canı, mesele oradan sağ kurtulan bu insanlar. Duruşma salonunda bugün tutuklu bir patron, dönüp avukatları tehdit etti. Dedi ki; biz o davalardaki insanlara benzemeyiz, biz başkayız dedi. Bundan sonra buradaki herhangi bir kişinin işine, vücut bütünlüğüne en ufak bir şey olursa sorumlusu Coşkun ailesidir. İster suç duyurusu, ister uyarı deyin.

*Biz buradayız cübbemiz ile duruşma salonunun içerisinde, ama duruşma salonun dışarısında gerekirse cübbemiz olmadan bir kere daha 18 kemiğini aldım evladımın, hangi sıfatla buradasınız sorusuna üzerine yürüyerek cevap vereni biz engel oluruz. Tahliyelere biz katılmıyoruz, bu davanın takipçisiyiz.

 

“CANLARIMIZIN HESABINI SORMAYA GELDİK”

Patlamada hayatını kaybeden Muhammet Seyfi Çanakçı’nın yakını avukat Gülşen Uzuner ise, “Bu celse sanıklar tarafından söylenilen tek doğru söze gelelim, örgütlenmişler bunlar dediler. Bunlar sesini çıkaramayan işçilerdi dediler. Evet örgütlendik, işçi yakınları, emekçiler tuttuk el ele bunu söylüyoruz. Canlarımızın hesabını sormaya geldik, kimseyi de göz göre göre öldürmelerine izin vermeyeceğiz, biz buna örgütlendik. Bu örgütlülüğümüzü kimse dağıtamayacak. İşçi canının ucuz olmadığını biz anlatacağız sizlere” diye konuştu.

 

NE OLMUŞTU?

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz’da meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi de yaralanmıştı. Söz konusu fabrikada daha öncede patlamalar yaşanmış, ancak fabrika üretime devam etmişti.

İşte acılı hemşehrimizin isyanı:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.