• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

HAYKOOP’tan Kumdanlı, Kozluçay ve Sücüllü’ye 250 Montofon…

Isparta Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Abdülkadir Kurucu geliştirdikleri son proje ile 250 adet Swiss ırkı montofon düve dağıtımı yapacaklarını bildirdi.

haykoop6

Isparta Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği’nin genç ve başarılı Başkanı Abdülkadir Kurucu, gazetemize yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi birlik olarak üretimin günden güne arttırılması için faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti.

Biz laf değil, iş üretiyoruz…

Kurucu, “Birlik olarak bir yandan üreticilerimizin, ortaklarımızın emeğinin karşılığını alabilmesi, alın terini hak ettiği değerden satabilmesi için çalışmaya devam ederken bir yandan da geliştirdiğimiz projelerle üreticilerimizin modern usullerle yetiştiricilik yapabilmelerinin yolunun açılması, bölgemizde büyükbaş hayvan kapasitesinin arttırılması, et ve süt verimi yüksek kültür ırkı hayvanların yetiştirilmesinin sağlanabilmesi için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz.” dedi.

Yetiştirici de kazanıyor, Devlet de… 

2018 yılı içinde 1000 adet montofon dağıtılması  için geliştirilen projenin önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini belirten Isparta HAY KOOP Başkanı Kurucu, “Nisan ayı içerisinde Kozluçay, Sücüllü ve Kumdanlı’daki ortaklarımıza dağıtılmak üzere 250 adet Swiss ırkı montofon seçimlerini tamamladık. Hayvanlar şu an Almanya’da karantinada. Önümüzdeki günlerde 5 adet ile 10 adet arasında değişen miktarlarda üreticilerimize dağıtımına başlayacağız. Biz laf değil, iş üretiyoruz. Kooperatif ve birlik olarak biz, diğerleri gibi aidatlarla ayakta durmuyoruz. Üretici ortaklarımız ürettikçe birliğimiz, dolayısıyla tüm ortaklarımız kazanıyor. Basit bir örnek verecek olursak, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla aylık süt üretim kapasitemizi 1 milyon litreye kadar çıkardık, düvelerimizin doğum yapmasıyla artacak üretim miktarını da hesaba katarak 2018 yılı içinde aylık süt üretimimizi 1,5 milyon litreye çıkartarak gerek Yalvaç, gerekse Isparta ekonomisine büyük katma değer sağlamaktır. Böyle olunca hem üretici hem de devlet kazanıyor” dedi.

Kurucu, ilimizde ve ilçemizde hayvancılığın geliştirilmesi, üretimin artması, dolayısıyla yetiştiricilerin de kazançlarının arttırılması için 2018’in ikinci yarısında Yalvaç’ta olduğu gibi diğer ilçelerimiz ve köylerimiz için de projeler geliştirilerek uygulamaya konulacağını belirtti.

haykoop5

haykoop4

haykoop3

haykoop2

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.