logo

06 Ocak 2018

HAY-KOOP Başkanı KURUCU: Aylık Süt Kapasitemiz 1 Milyon Litre

Isparta Hayvancılık Kooperatifleri Bölge  Birliği Başkanı Abdülkadir Kurucu, kooperatifleşmenin önemine dikkat çekerek tüm üreticileri bir kooperatif çatısı altında güçlerini birleştirmeye çağırdı.

2015 yılında Isparta il merkezinde kurulan Isparta Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği’nin genç ve başarılı Başkanı Abdülkadir Kurucu birliğin çalışmaları hakkında ÖZYALVAÇ’a çalışmaları ve hedefleri konusunda önemli açıklamalar yaptı.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLADIK

Isparta il genelinde 8’i Yalvaç’ta olmak üzere toplam 12 hayvancılık kooperatifinin faaliyette olduğunu bildiren Kurucu  “2015 yılında HAY-KOOP Hayvancılık Kooperatifleri Birliği’ni kurduğumuzda hedefimiz üreticilerimizin, ortaklarımızın emeğinin karşılığını alabilmesi, alın terini hak ettiği değerden satabilmesi için ortak hareket ederek Isparta’da hayvancılığı zirveye taşımaktı, bunu kısa zamanda başardığımıza inanıyoruz. Bunun yanında, kayıt dışı üretimin en aza indirilmesi için yaptığımız çalışmalarla Yalvaç ve Isparta ekonomisine büyük katkı sağladık. Ortaklarımızın yaptığı üretim sayesinde ekonomiye katkımızın büyüklüğü ödediğimiz KDV’den anlaşılabilir, HAY-KOOP olarak her ay 110 bin TL. Katma Değer Vergisi ödüyoruz” dedi.

2018’de 1000 adet MONTOFON…

Birlik faaliyetleri hakkında da bilgi veren Kurucu, “Isparta HAY-KOOP olarak 8 kooperatifin bulunduğu Yalvaç’ta geliştirdiğimiz projelerle 70 ortağımıza 700 adet (frekvi)cinsi Simental gebe düve getirdik ve 10’ar adet dağıtımını yaptık. 2018 yılı için de 1000 adet Montofon projesi için start verdik. İlk etapta 300 Montofonun sözleşmesini imzaladık Nisan ayında teslimata başlayacağız. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla aylık süt üretim kapasitemizi 1 milyon litreye kadar çıkardık, önümüzdeki iki ay içinde doğum yapacak düvelerimizle süt tonajını arttıracağız. 2018 yılında hedefimiz süt üretim kapasitemizi 1 milyon 500 bin litreye çıkartarak gerek Yalvaç, gerekse Isparta ekonomisine büyük katma değer sağlamaktır. 2018’in ikinci yarısında Yalvaç’ın dışındaki diğer ilçelerimiz için de projeler geliştirerek uygulamaya koyacağız.” dedi.

HÜKÜMETTEN KOOPERATİFLERE DESTEK İSTİYORUZ

Kooperatifleşmenin sağlayacağı avantajların önemine de dikkat çeken Kurucu, “Tüm üreticilerimizin kooperatif çatısı altında güçlerini birleştirmeleri herşeyden önce kendi emeğinin karşılığını alabilmesi açısından önemli. Kooperatifçilikte sadece ortaklık vardır. Ortaklık sermayesini bir kez ödeyen ortak bu sermaye ile ortaklığa devam eder, ortaklıktan ayrıldığında da bu ortaklık bedelini kar ya da zarar olarak geri alır. Diğer birliklerde ödemiş olduğunu geriye alamazlar. Kooperatif ve birlik olarak biz, diğerleri gibi aidatlarla ayakta durmuyoruz. Üretici ortaklarımız ürettikçe birliğimiz, dolayısıyla tüm ortaklarımız kazanacaktır. Bu anlamda kırsaldaki tüm üreticilerimizi kooperatifleşmeye davet ediyoruz” dedi.

HAY-KOOP Bölge Birlik Başkanı Kurucu Hükümetin kooperatiflere daha çok katkı sağlamasını istediklerini ifade etti ve “Biz kooperatifler olarak üretimin günden güne arttırılması için çalışıyoruz. Ayrıca bizler kooperatifler olarak asla kayıt dışı çalışmayız, devletimiz de üretimden payını vergi olarak alır. Bu manada kooperatiflere pozitif ayrımcılık istiyoruz” dedi.

hayk4

hayk5

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.