logo

Hastane ek binasının akıbeti ne oldu?

İki yıldır ihalesi sonuçlandırılamayan Yalvaç Devlet Hastanesi ek binasının yeniden ihaleye çıkıp çıkmayacağı belli değil…

Yalvaç Devlet Hastanesi ek binasının yapımı adeta yılan hikayesine döndü.

Son olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından 22 Mart 2023 tarihinde yapılan ihalenin 207 milyon TL’lik teklifle Ankara menşeili Gürtaş İnşaat firmasında kaldığı açıklanmıştı. Ancak bakanlık tarafından ihale iptal edilmiş, ihalenin iptal nedeni olarak “Bütün Tekliflerin Alıma Ayrılan Ödeneğin/ Yaklaşık Maliyetin Çok Üzerinde Olması” gösterilmişti.

2018’de yatırım programına alınan ve uzun süre arsa temini için beklenen, ardından 19 Ekim 2021 tarihinde ihalesi yapılan ek bina, o günün rakamlarıyla 49.899.000 TL’ye ihale edilmişti. İhaleyi alan firmanın konkordato ilan etmesiyle süreç yeniden tıkanmış, 16 Kasım 2022 tarihinde bir kez daha çıkılan ihaleye hiçbir firma katılmamıştı.

22 Mart 2023’te yapılan ihale sonucu, aradan geçen bir buçuk yılda ek binanın maliyeti 4 kattan fazla artmıştı. Ancak buna rağmen, verilen tekliflerin yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle ihalenin iptal edildiği kaydedildi.

Yalvaç 50 Yataklı Devlet Hastanesi Ek Bina Yapım İşi kapsamında toplam inşaat alanı 12.300 metrekare olan bodrum+zemin+4 katlı hastane binası inşaatı yapımı gerçekleştirileceği, ihale şartnamesine göre ek binanın 550 günde, yani yaklaşık bir buçuk yılda tamamlanması öngörülüyordu.

Yaklaşık 5 yıllık süreçte, yatırım programına alınmış ek binanın bir türlü inşaat aşamasına getirilememesi nedeniyle vatandaşlar Ak Parti iktidarına ve MHP’li belediyeye tepki göstererek, “Dibimizdeki Ş.Karaağaç bizden sonra başlayıp ek binasını bitirdi. Yine dibimizde Akşehir’de Devlet Hastanesi’ne 150 yataklı ek bina ihalesi Şubat ayında yapıldı ve sözleşme imzalandı. Şarkikaraağaç’ın becerdiğini, Akşehir’in becerdiğini Yalvaç neden beceremiyor? Beş yılda parası hazır bir yatırım şehre nasıl ve neden kazandırılamaz? Reklamı yapmaya, müjde vermeye geldi mi ön plana çıkanları, ne yazık bu zamanlarda ortada göremiyoruz.” yorumunda bulundular.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.