• MODA YAPI

logo

23 Eylül 2019

Hastane ek binası yapımı arsa sorunu yüzünden gecikiyor

Arsa sahiplerinden duyarlılık bekleniyor

İlçemizde sağlık hizmetlerinin kalitesini ve kapasitesini arttıracak, hastanemizin sınıf değiştirmesinin yolunu açacak ek bina yapımı, arsa sorununun çözülememesi nedeniyle gecikiyor.

Alınan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’nın yatırım planına alınması için büyük bir gayret sarf edilen ve 2019 yatırım programına alınan Yalvaç Devlet Hastanesi ek binasının yapımının ihaleye çıkarılması arsa sorununun çözülmesini bekliyor.

Şu an 120 yatak kapasiteli olan hastanemizin yatak kapasitesini 200 civarına çıkaracak olan ek bina yapımı için mevcut arazinin yetersiz olması nedeniyle, hastane yönetimi Yalvaç Belediyesi’nden arsa talebinde bulundu. Yalvaç Belediye Meclisi de bu talebe olumlu cevap vererek 2018 yılı aralık ayı meclis toplantısında, hastanenin yan tarafındaki üç parsel arsanın kamulaştırılarak hastaneye tahsisi kararını aldı. Bu süre içerisinde, Sağlık Bakanlığı tahsisi düşünülen arsalara uygun mimari plan çizimi ve zemin etüdü çalışmalarının ihalelerini gerçekleştirerek hastane ek binasının yapımını ihale aşamasına getirdi.

Ek binanın yapılması planlanan üç ayrı parselin sahipleri olan vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerde henüz netice alınamaması nedeniyle çalışmalar şu anda akamete uğramış durumda.

Yalvaç Belediyesi yetkilileri söz konusu alanda arsa sahibi olan vatandaşlarımızı ikna etmeye çalışırken, sürecin yavaş ilerlemesi, yatırımın Sağlık Bakanlığı tarafından ertelenebileceği endişesine neden oluyor.

Yatırımın bir an önce ilçemize kazandırılması için belediye ve hastane yetkilileri çabalarını sürdürürken, vatandaşlarla anlaşılamaması halinde idari ve hukuki süreç nedeniyle vakit kaybedileceği endişesi yaşanıyor.

Ek bina yapıldığı takdirde hastanemizin yatak kapasitesinin 200’e ulaşmasının yanı sıra, hastanemizin bir üst hastane sınıfına çıkmasının da yolu açılacak. Bu durumda da, Yalvaç Devlet Hastanesi’nin doktor kadrosu kontenjanları otomatik olarak artmış olacak.

Yetkililer ve konuyla ilgilenen hemşehrilerimiz, arsa sahiplerinin duyarlı davranıp, ilçemizin en önemli sağlık kuruluşunun büyümesinin engellenmemesini istiyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.