• MODA YAPI

logo

11 Mayıs 2022

Hastane ek bina ihalesini alan firma konkordato ilan etti

Yalvaç Devlet Hastanesi ek bina inşaatı ihalesini alan firmanın konkordato ilan ettiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, 19 Ekim 2021 tarihinde yapılan ihaleyi kazanan Erzurumlu firmanın geçtiğimiz ay konkordato ilan ettiği kaydedildi.

İhaleyi alan firma yetkilileri, 3 Şubat 2022 tarihinde Yalvaç’a gelerek yer teslimi işlemini gerçekleştirmişlerdi. Firma yetkilileri, yer teslimi yapıldığı süreçte, soğuk ve yağışlı havaların geçmesinin ardından mart ayında inşaat çalışmalarını başlatacaklarını ifade etmişler, ancak bir türlü çalışmalara başlamamışlardı.

Firmanın konkordato ilan etmesinin ardından, henüz ihaleyle ilgili bir iptalin söz konusu olmadığı, ancak sürecin nasıl ilerleyeceğinin de şu an için belirsiz olduğu öğrenildi.

Yalvaç 50 Yataklı Devlet Hastanesi Ek Bina Yapım İşi kapsamında toplam inşaat alanı 12.300 metrekare olan bodrum+zemin+4 katlı hastane binası inşaatı yapımı gerçekleştirilecekti. İhale şartnamesine göre Yalvaç Devlet Hastanesi ek binasının 550 günde, yani yaklaşık bir buçuk yılda tamamlanması öngörülüyordu.

19 Ekim 2021 tarihinde yaklaşık 50 milyonluk bedelle gerçekleştirilen ihalenin ardından inşaat maliyetlerinde yaşanan çok yüksek artış nedeniyle ihalenin yenilenmesinin çok mümkün olmayacağı, mevcut firmaya kayyum atanarak yeni yönetimle yola devam edilebileceği de kaydedildi.

İhalenin iptal edilmesi halinde, yeniden ihaleye çıkılmasının mümkün olup olmadığı da şu an için belirsiz. Zira, inşaat maliyetlerindeki büyük yükseliş nedeniyle, söz konusu inşaatın 100 milyon civarında bir maliyete çıkacağı tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili gelişmeler merakla izlenirken, Ak Parti Isparta Milletvekillerinin konuyla ilgili girişimde bulunması isteniyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.