• MODA YAPI

logo

07 Ağustos 2021

Haberimizin ardından BAKA raporundaki yanlışlığı düzeltti

BAKA tarafından hazırlanarak yayımlanan TR61 Bölgesi Çevresel Durum Değerlendirme Raporu’nda, Yalvaç’taki arıtma tesisinin düzgün çalışmadığı yönündeki yanlış ifade, gazetemizin haberinin ardından düzeltildi.

BAKA tarafından hazırlanan raporda, Eğirdir Gölü ile ilgili sorunların incelendiği bölümde, Evsel Atıksu Kirlilik Yükü sorunları arasında, “Yalvaç atıksu arıtma tesisinde atıksuların arıtılamadan doğrudan alıcı ortama deşarj edilmesi” sayılırken, sorunun kaynağı olarak “Mevcut arıtma tesisinin düzgün çalışmaması” gösterilmiş ve çözüm önerisi olarak da “Arıtma tesisi denetim ve bakımları düzenli olarak yapılmalı” önerisi sunulmuştu.

BAKA’nın düzeltilmiş raporunda, “2016 yılında Sürdürülebilir Çevre Mali Desteği kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından Yalvaç Belediyesi atıksu arıtma tesisi modernizasyonu için makine ekipman alımı gerçekleştirilmiştir. Bu proje ile mevcut atıksu arıtma tesisinin modernize edilerek daha verimle çalışması ve tesisten çıkan su kalitesi artacak ve kirlilik azalması sağlanmıştır.” ifadesi kullanılarak raporun ilk halindeki yanlışlık düzeltildi.

Aynı raporda, “Yalvaç Belediyesi tarafından Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapısı ve arıtma tesisi yapılacaktır.” ifadesi kullanılarak endüstriyel (kimyasal) arıtma tesisi yapılacağı kaydedildi.

Raporun düzeltilmiş haline ulaşmak için tıklayınız…

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.