Kullanıcı Adı: Şifre:
Öz Yalvaç Gazetesi

Ana Sayfa / YALVAÇ HABERLERİ / KÖRKÜLER’de BURUK FESTİVAL
Etiketler:

  

 

KÖRKÜLER’de BURUK FESTİVAL KÖRKÜLER’de BURUK FESTİVAL

21. Körküler Kültür, Turizm, Sevgi ve Kardeşlik Festivali kutlandı...

2011-07-18, 15:28:08 Okunma: 4522 4 yorum

Her yıl geleneksel olarak kutlanan Körküler Kültür, Turizm, Sevgi ve Kardeşlik Festivali, hafta içinde yaşanan terör olayları nedeniyle buruk bir şekilde kutlandı.

 

Bu yıl 21.’si yapılan festivale Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Muammer Sert, yönetim kurulu üyeleri, kasaba belediye başkanları, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram ve eşi Gülsüm Bayram, daire amirleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.       

 

Körküler Kasabası'nda geleneksel hale gelen "Körküler Kültür, Turizm, Sevgi ve Kardeşlik Festivali"nin 21.’si geçtiğimiz cumartesi günü yapılan çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi.

 

Körküler Belediyesi'nce organize edilen festivalde çeşitli yerel sanatçıların yanı sıra Türk Halk Müziği sanatçıları Engin Nursani ve Cangül de katılarak izleyenlere keyifli dakikalar yaşattılar.

 

Geçtiğimiz yıllarda festivale katılarak Körküler'deki coşkuya ortak olan milletvekilleri bu yılki törenlere ilgi göstermediler. Ancak Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Ak Parti'li Mustafa Demir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Isparta Milletvekili A. Haydar Öner ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan telgrafla Körküler'lileri kutladılar. Festivale Ak Parti ilçe başkanı Muammer Sert’in yanısıra CHP Yalvaç il çe başkanı Kadir Yerli de katıldı.

 

21. Körküler Kültür, Turizm, Sevgi ve Kardeşlik Festivali'nde açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Körküler Folklor ekibi tarafından sunulan halk oyunları ilgiyle izlendi, Körküler'li  mahalli sanatçı Mustafa Çınar ve arkadaşlarının seslendirdiği türküler dinlendi. Daha sonra Hüseyin Öztürk adlı şair tarafından çeşitli şiirler okundu.

 

Festivalin sunuş konuşmasını yapan Körküler Belediye Başkanı Şahin Çarkacı, sözlerine geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da şehit olan askerlerimize rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. 

 

Çarkacı konuşmasında şunları söyledi: "Körküler Kasabası olarak bizim bu festivali  yapmaktaki amacıkmız ne bir meyveyi,ne bir eşyayı tanıtmaktır. Bizim amacımız dil, din, ırk farkı gözetmeden insanlara sevgiyle yaklaşmaktır.  Ezenin yanında değil ezilenin yanında, insana sadece ve sadece insan olduğu için değer veririz. Dili, dini, rengi ne olursa olsun düşmanımızın dahi insan olduğunu unutmayalım. Ulu önder Atatürk demiş ki, "Şüphesiz, fikirlerin, inançların başka başka olmasından, şikâyet etmemek gerekir. Çünkü, bütün fikirler ve inançlar, bir noktada birleştiği takdirde, bu hareketsizlik belirtisidir, ölüm işaretidir"… Mevlana, "Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol"… Yunus Emre "Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulamazsın sen eğri isen"…

 

Festivalimizin tek amacı, birlik, dirlik ve beraberliktir. Buradan siyaset tellallarına, ayakçılarına seslenmek istiyorum: Bizim birliğimizi, dirliğimizi ve  beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Ne mutlu Türküm diyene…"
 

Yaklaşık ikibin kişinin katıldığı festivalde Başkan Çarkacı'nın konuşmasının ardından Körküler Semah Ekibi'nin semah gösterisi sunuldu ve izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Daha sonra THM sanatçıları Cangül ve Engin Nursani sahneye gelerek izleyenlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundular.

YORUMLAR // 4 Adet yorum yapıldı.
ORADA OLMAK VARDI
2013-02-12, 09:52:11, 195.175.75.134
İSMAİL KAHRAMANCA diyor ki; BEN TV DEN İZLEDİM AMA GENE DE COK GÜZEL Dİ

festivalimiz
2012-06-22, 20:43:03, 95.70.128.55
hüseyin ışık diyor ki; bizim gibi memleketinden uzak yaşayanların bile o bir gece\'de orda olmak istediği bir festival. halkı bir araya toplayan önemli günlerden birisi.

sair huseyin ozturk
2011-09-20, 15:47:29, 173.254.204.195
mesut catalkilic diyor ki; Ben en çok şair hüseyin öztürkü beyendim. Gerısi fasa fiso

memleketim
2011-07-26, 13:52:50, 88.250.36.74
gamze çiftçi diyor ki; sevgisiyle,coşkusuyla,br festival daha ne mutlubizlere

 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


4 + 8 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)