Kullanıcı Adı: Şifre:
Öz Yalvaç Gazetesi

Ana Sayfa / YALVAÇ HABERLERİ / Yalvaç tarihinin en büyük devlet yatırımı
Etiketler:

  

 

Yalvaç tarihinin en büyük devlet yatırımı Yalvaç tarihinin en büyük devlet yatırımı

38 milyon TL’lik T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu 2013 yatırım programına alındı...

2012-12-03, 10:49:12 Okunma: 1778 2 yorum

Yalvaç'ın yaklaşık 20 yıllık hedefi, bölge cezaevi hikayesi nihayet olumlu sonuçlandı ve ilçemiz tarihinin en büyük devlet yatırımı 2013 programına alındı.

 

Geçtiğimiz perşembe günü Ankara'da bulunan Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Osman Çiftçi tarafından sabah saatlerinde ilk olarak gazetemize müjdelenen bu güzel haber, ilçemizde de sevinçle karşılandı. Özyalvaç'ın ve merhum kurucusu Ruşen Özgül'ün de sürekli gündemde tuttuğu cezaevi konusu, özellikle eski Milletvekilimiz Haydar Kemal Kurt'un döneminde yapılan önemli çalışmalar sonucunda ilçemiz için olumlu olarak sonuçlanmış oldu. İlçemize bu ölçekte bir cezaevinin yapılması için yaklaşık yirmi yıldır uğraş veren başka Avukatlar İsmail Akyürek, İzzet Dirik, cumhuriyet savcıları, merhum kurucumuz Ruşen Özgül konunun gündemde kalması için yoğun çaba sarf etmişler, özellikle bu yirmi yıl içinde siyasette etkin olan Tekin Bayram'ın karşı çıkışları nedeniyle ilerleme sağlanamayan konu, kendisi de bir hukukçu Haydar Kemal Kurt'un milletvekili olması döneminde yeniden canlanmıştı.

 

Eski ortağı Mehmet Ali Şahin'in Adalet Bakanı olduğu dönemde, konuyu ciddi ve somut bir proje haline getirten Kurt'un girişimleriyle cezaevi yatırım listesine alınmış, ancak yer sorunu çözülemediği için yatırım programına alınıp ihaleye çıkamamıştı. Düzkır mevkiinde bulunan yerde yapılan istimlak çalışmaları, bir takım kışkırtıcı siyasetçilerin arazi sahiplerini uzlaşmama yönünde telkin etmesi nedeniyle mahkemeye düşmüş ve yaklaşık 1,5 yıl süreyle kamulaştırma işlemi gecikmişti. Adalet Bakanlığı'nın cezaevi yapımı için kamulaştırma ödeneği ayırdığı tek yer olan Yalvaç'ta bu istimlak için yaklaşık 370 bin TL de bedel ödenmişti. Karşı çıkan çapsız siyasetçiler nedeniyle geciken bu önemli yatırım, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Çiftçi'nin takipçiliği, milletvekillerinin katkısıyla nihayet gerçekleşiyor.

 

 

T TİPİ CEZA İNFAZ KURUMU NEDİR?

Bu ceza infaz kurumları,  eski ceza infaz kurumlarının yerlerine ya da kapasite yetersizliğine çözüm amacıyla inşa edilen veya edilecek olan uluslararası standartlara uygun, kapalı ceza infaz kurumlarıdır.

 

Tutuklu ve hükümlülerin barınma, sağlık, eğitim ve her türlü iyileştirme taleplerine cevap verecek yeterli fizikî alanlar bulunmaktadır.
Bu faaliyetlere ilave olarak, sportif ve kültürel hizmetlerin sunulacağı mekânlar da mevcuttur.

 

T Tipi İnfaz Kurumları İnşası tutuklu ve hükümlülerin sosyo-kültürel, sportif faaliyet imkanları ve daha özel yaşam alanları sunmak amacıyla Birleşmiş Milletler “Minimum Ceza İnfaz Kurumu Kuralları”, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi “Avrupa Ceza İnfaz Kurumları Kuralları” ve ulusal yasalara uygun olarak projelendirilen infaz kurumları olarak belirtiliyor.

YORUMLAR // 2 Adet yorum yapıldı.
çok önemli yatırım
2012-12-04, 12:16:03, 78.164.198.234
yalvaçlı diyor ki; bu yatırımla artık yalvacı kimse tutamaz (!)

Teşekkür.
2012-12-03, 16:52:45, 78.164.212.135
Ali diyor ki; Allah düşürmesin ama eski cezaevinin halini bir görseniz.Yenisi inşallah biran önce tamamlanır.Hizmeti geçen herkeze teşekkürler.Hem kader mahkumları hem Yalvaç için.

 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


4 + 4 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)