Kullanıcı Adı: Şifre:
Öz Yalvaç Gazetesi

Ana Sayfa / YAZARLAR / ODALAR NE İŞE YARAR?
Etiketler:

  

 

ODALAR NE İŞE YARAR? ODALAR NE İŞE YARAR?

ÖZGÜRCE / Özgür KAYA

2012-08-14, 19:20:35 Okunma: 4286 6 yorum


Özgür KAYA
ozyalvac@hotmail.com

Anayasamızın 135. maddesi "Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları"nı şöyle tanımlamış:

 

"Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzel kişilikleridir."

 

Bakın ne diyor, “kamu kurumu niteliğindeki” diyor. Yani yaptıkları iş, resmi bir iş ve kamu yararının gözetilmesi gereken bir iş. Meslek odaları, yaptıkları işlerde kâr kaygısı gözetemezler. Biz biraz para biriktirelim de kendimize yer alalım, araba alalım, vs. diyemezler, dememeliler.

 

Bu konuyu gündeme getirirken sakın ola, herhangi bir odayı hedefe aldığımız, onların yaptıkları harcamalara dikkat çekmek gibi bir hedefimiz olduğu falan algılanmasın.

 

Burada hedefimiz, meslek odalarının ve hatta diğer sivil toplum örgütlerinin (dernek ve vakıflar, örneğin YALGİAD), ilçemizin bu önemli sorunuyla ilgili olarak, kendi üyelerinin önemli elemansızlık sorunuyla ilgili olarak harekete geçmelerini sağlamaktır.

 

Hani klasik laftır, herşeyi devletten beklememek gerekir diye...

 

Hakikaten artık ekonomi dünyası böyle bir dünya.

 

Devletin bir ekmek kapısı olmaktan giderek çıktığı, devletin doğrudan istihdam sağlayıcı bir aktör olmaktan çıktığı bir ortamda, halen daha oradan medet ummak çok akılcı değildir.

 

Bugün bu tür konularda sivil toplum örgütlerinin ve meslek odalarının çok daha aktif olması gerekiyor.

 

Hem kendi kaynaklarını hem de ondan çok daha önemlisi projeler yazarak AB, BAKA, KOSGEB, vb. kurumlardan alınacak destekleri bu konuda değerlendirmek bu örgütlerimizin çalışmalarına gerekli finansmanı sağlayacaktır.

 

 

İLÇEMİZDEKİ ESNAF ODALARI TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞSİN
 

Belki konuyu biraz dağıtıyoruz, ama etkin bir oda yapısı sağlanması bakımından bugünkü yapı oldukça sakat bir durumdadır.

 

İlçemizde 5 tane meslek odası var... Bunlardan üç tanesi diğerlerine göre daha iyi durumda, ikisi oldukça zayıf.

 

İlçemizdeki esnaf odalarının yaklaşık 1500 tane üyesi var. Ancak,1500 üyenin 5 ayrı başkanı, 5 ayrı yönetimi, 5 ayrı denetimi, 5 ayrı ofisi, 5 ayrı ofis çalışanı grubu, 5 ayrı masraf kalemi var.

 

Bunlar ayrı ayrı çok zayıf ve çok masraflılar.

 

Örneğin, bunlar da Ticaret ve Sanayi Odası gibi tek çatı altında birleşse, 1500 üyenin gücünü tek elde birleştirseler, çok daha güçlü, çok daha iyi bir yapı ortaya çıkmaz mı

 

Bunu kimse bireysel olarak düşünmeden, daha güçlü bir meslek odası için bu konuyu tartışmaya başlamalıyız...

 

 

PEKİ İŞSİZLİK, ELEMANSIZLIK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
 

Esas konumuza dönecek olursak...

 

İlk olarak yapılması gereken, esnaf odalarının ortak bir bilgi havuzu oluşturmasıdır.

 

Bu bilgi havuzunda, hangi işletmede kaç kişi çalışmaktadır, hangi branşlarda toplamda kaç tane elemana ihtiyaç vardır, bu bilgiler nasıl değişmektedir, bu kayıtların sürekli tutulacağı bir bilgi havuzu oluşturulmalıdır. Bu çalışmaya Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası da dahil edilmelidir.

 

İkinci olarak, ortaya çıkan ihtiyaçlara göre, hem şu anda çalışanlara hem de iş hayatına atılmak için bekleyen meslek adayı kardeşlerimize mesleki eğitim programları düzenlenmelidir.

 

Üçüncü olarak, kurulacak bilgi sistemine bağlı olarak, işe alınacak elemanların bu havuza kayıt olması ve odalarca verilen eğitim programlarında geçmelerini, işe girmek için ana şart olarak koymalı ve düzenli olarak uygulanmasını sağlamalıdır.

 

Dördüncüsü, hem bu çalışmalar için hem de yeni iş sahaları yaratmak, işletmelere, esnafımıza destek olmak için proje çalışmaları yapılmalıdır.

 

Haydi gocunmadan bu konuyu tartışalım ve çözüm üretelim...

YORUMLAR // 6 Adet yorum yapıldı.
Türkiye\'deki en gereksiz kurum
2014-09-06, 12:16:39, 176.219.147.26
Ahmet sevgili diyor ki; Türkiye\'de para toplayıp hiçbir hizmet vermeyen tek kurumdur binlerce insanın parası toplanır 20 kişi yer gereksizlikte ve sonuçsuz toplantılar yapılır 20 yıldır üyeyim neden Okadar para ödedim bilen varsa yazsın lütfen kapatın ticaret odalarını

odalar
2013-07-13, 11:05:48, 188.58.212.236
abdullah pehlivan diyor ki; Yazının başlığı Odalar ne işe yarar. Benim yazıdan ve gerçek hayattan anladığım odalar hiç bir işe yaramaz halkın sırtında kambur ve halkı kışkıırtmaktan başka

Koparatiflesmek?
2012-08-17, 14:53:35, 91.40.112.63
okur diyor ki; Özgür Kayanin yazilarini her zaman severek okuyoruz,Ünal Örnek beyefendi sizinde yazilarinizdan ve yorumlarinizdan anladigimiz kadariyla ,avrupa ülkelerinde orayi ve yönetilme seklinide anliyacak kadar kaldiginiz,yada yasadiginiz belkide yasamaktasiniz öyle anlasiliyor.Özellikle su gönüllü sosyal olusumlara dikkat cekiyorsunuz.Bu gercekten ülkemize bir sekilde gelmeli yok degil lakin halkin tamami bu bilincle cocuklara ve yetiskinlere egitimler verilmeli.Örnegin Almanyada bütün eyaletlerde böylemidir bilmiyorum lakin Baden-Württemberg eyaletinde itfaiye bile tamamen maassiz ,yani ücret almadan gönüllü Itfaiye görevlileri calismaktadir.Lakin bu kurumlarda gönüllü bay bayan ve cocuk gruplari vardir.Zaman zaman kiyafetlerini giyip festler veya kermesler falan yaparlar,Halkin dikkatini degisik faaliyetlerle üzerlerine toplarlarki bütün halkta bu gönüllü itfaiyeci olma bilincini asilarlar.Herköyün itfaiyesi oldugu gibi hafta sonlari komsu köylerle beraber bisiklet turlari falan düzenlerler.Bu bir örnek .Halbuki bizim milletimiz cöpünü bile sorumsuzca ortaliga atiyor,Sehrin ortasinda temizlik görevlisinin yeni süpürdügü alana 3 ünüversiteli oldugu anlasilan genc kizimiz cekirdek kabugu atarlarken ,bir hanim onlari uyarinca kizim yazik degilmi adamcagiza simdi süpürdü burayi dediginde gencler arsizca; teyzecigim biz o adama iyilik yapiyoruz ,biz böyle kirletiyoruzki belediye adama is versin dediler.Bu zihniyette yetistirdigimiz genclermi ülkeyi kalkindiracak ve gönülü calisacak.Ayrica is yerimde bir arkadas kizilhacta görevli ,kolunda bir cihaz var acil durumda sinyal veriyor hic kimseye söylemeden is yerinden hemen olay yerine irtikal ediyor.Hatta bana kazalarda falan tam ölmak üzere olan bir müslümana islami acidan yapilmasi gereken durumlari sormustu.Yani görüldügü üzere is yerindede böyle gönüllü kurumlarda görev alanlar imtiyazli ve özel muamele görürler.Toplum bastan asa bu bilince sahip.Bizde en kisa zamanda böyle sorumlu nesiller yetistirmeliyiz,sorunlu degil!

Odalar kamu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.
2012-08-17, 13:22:54, 78.162.28.170
Ünal Örnek diyor ki; Güzel ve anlamlı yazınız için teşekkür ederim. Gerçekten odalar kendine çeki düzen vermeli, Yazınız bir yapıcı eleştiri olarak dikkate alınmalıdır. Odalar ticaretle uğraşmak yerine ticaret yapan üyelerinin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmalıdır. Seçilenlerce yöneticilik bir meslek olarak değil gösterişten uzak, gönüllü bir hizmet yeri olarak kabul edilmelidir.Odalardaki profesyonellerin kapasitesi geliştirilmeli ve onlara güvenilmelidir. Küçük esnaf ve sanayicinin sorunlarının çözümünü odalardan beklemek yerine gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kooperatifleşmeli ve birleşmelidir. Odalar meslek kuruluşlardadır.Bir kooperatif gibi çözüm sunamazlar. saygılar

bosvermek!
2012-08-16, 13:19:17, 91.40.105.109
vatandas diyor ki; Memleket meselelerine sana lazim olmadigini düsündügün zaman bos verirsen daha cook issiz kalirsin, cünkü siyaset demek her meselenin varsa bir yerlerde egriler ve yanlislar düzeltecek kurum demektirki,yani gene biz halk düzeltmemiz lazimdir.Siyaset ve siyasetci bizim sectiklerimiz ,bizim yerimize vekaleten islere bakan sahislar demektir,ve onlari vekil tayin eden bu milletin denetlemesi en dogal ve tabii bir durumdur.Iste sizin gibi zihniyette olanlari tam tersine onlar azarliyorlarda gikiniz bile cikmiyor.Yok hüseyin celik vanda is istiyen bir ögretmeni azarladi,yok engelli vatandasi azarladi,yok bülent arinc manisada bir partiliyi azarladi,yok mehdi eker ispartada ciftciyi azarladi gün gecmiyorki böyle haber olmasin ulusal medyada ,Senin fikrinle hareket edecekse bu millet senin issiz olmanda digerlerinin sorunu olmaz.Önce bencil olmayi birak.

 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


6 + 5 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)