logo

13 Mayıs 2024

Gencer Kondal: “Bizim derdimiz kavga değil hizmet”

Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Gencer Kondal, son günlerdeki tartışmalı konulara açıklık getirdi…

Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Gencer Kondal, güncel siyasi gelişmelerle ilgili olarak gazetemize bir değerlendirme yaptı.

31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde elde edilen sonuçları parti olarak değerlendirdiklerini belirten Kondal, “Parti olarak Yalvaç genelinde il genel meclisi oylarında açık ara ilk sırada yer aldık. Ancak belediye seçimlerinde istediğimiz neticeyi elde edemedik. Yalvaç Belediye Meclisi’nde ise hemşehrilerimiz çoğunluğu parti üyelerimize vermişlerdir. Bu sonuçları değerlendirerek önümüze bakıyor ve hizmet etmek için elimizden gelenin en iyisini yapma gayretimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Yalvaç Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında Ak Partili üyelerin tavrını da değerlendiren Başkan Kondal , şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz baştan beri Yalvaç’ın hayrına olan her işin yanında olacağımızı belirttik, bu tavrımızda değişen birşey yok. Belediye meclis üyelerimiz de meclis gündemine gelen konularda bizlerle bir araya gelerek değerlendirmelerini yapıyor ve mecliste halkımızın hak ve hukukunu en iyi şekilde korumaya gayret ediyorlar.

Son meclis toplantısında gündeme gelen 11 konudan 8’ine meclis üyelerimiz diğer üyelerle birlikte olumlu oy kullanmışlar ve gerekeni yapmışlardır. 3 tartışmalı maddede ise, yine Yalvaç halkının menfaatlerini ön plana alarak gerekli izahatları yapmışlar ve ellerini vicdanlarına koyarak oy kullanmışlardır.

Başkanın teklifiyle gündeme gelen eski araçların satışıyla ilgili olarak meclis üyelerimiz, kimsenin aklında tereddüt ve soru işareti oluşmaması için gerekli soruları sormuşlar, bir komisyon kurulması yönündeki teklife de destek vermişlerdir. Bizim üyelerimiz araçlar satılmasın dememiş, durumu net olarak anlayalım, tam olarak bilgilendirelim ve bu konudaki oyumuzu ona göre kullanalım demişlerdir. Araçların durumuyla ilgili olarak net bilgilerin ortaya konmasının ardından bir sonraki toplantıda araçların satışıyla ilgili olarak üyelerimiz, satış teklifine olumlu ya da olumsuz oylarını kullanacaklardır. Üyelerimizin buradaki kriteri, atılacak adımda kamu yararı, Yalvaç’ın yararı var mı yok mu bunu değerlendirmektir.

Göltaş hisselerinin satışı konusuna gelince. Başkan meclis toplantısında teklifi okuttuktan sonra, hiçbir izahat yapmadan oylamaya geçmiştir. Bu hisseler neden satılacaktır, gerekçesi nedir, satıştan elde edilen gelir nereye harcanacaktır, belediyemizin ve Yalvaç’ımızın bu satıştan elde edeceği yarar nedir, değeri nedir, ne kadara satılacak ve hangi amaçla kullanılacak; bunlar açıklanmadan, izahat yapılmadan; adeta bir dayatmayla Göltaş hisselerinin satışı meclis gündemine getirilmiştir ve Yalvaç’ın menfaatlerini düşünen üyelerimiz bu satış kararına red oyu kullanmışlardır.

Göreve gelir gelmez belediyenin kazanımlarının satışı yoluna başvurulması bizce çok uygun değildir. Kamuda kaynak yaratmanın birçok yolu vardır, bu yolların hiçbirini denemeden, mirasyedi gibi hemen satış yoluna gidilmesi uygun değildir. Tüm yollar denendikten sonra ve ancak Yalvaç’a yapılacak bir yatırım için satış konuları değerlendirilebilir. Borç ödemek için, bir delik yamamak için biz belediyenin kazanımlarının satışına evet diyemeyiz.

Yalvaç’a yapılacak bir yatırıma kamu kaynağı bulamadığımız elzem bir durumda satış konusunu tartışabiliriz. Durum bundan ibarettir. Bizim çalışmalara engel olmak gibi bir amacımız yoktur, asla olamaz. Ki, daha hiç çalışma yapmadan böyle bir teklifle meclisin önüne çıkılmasının da doğru olmadığını ifade etmek isteriz.

ESSOM işletmesinin neden zarar ettiği hususunda meclis üyelerimizin açıklama istemesinden daha doğal bir durum olamaz, meclis üyelerimiz bu konuda açıklama yapılmasını istemiş, doyurucu bir açıklama yapılmadığı için temsil yetkisi istemine üyelerimiz olumsuz oy kullanmışlardır.

Onun dışındaki maddelere Ak Partili üye arkadaşlarımız olumlu oy kullanmışlardır. Ak Partili meclis üyesi arkadaşlarımızın Yalvaç’ın hayrına olacak her işte ellerini taşın altına koymaktan çekinmeyeceklerini tüm Yalvaçlı hemşehrilerimizin bilmesini isteriz.

Bizim derdimiz kavga değil hizmettir.

Ancak, belediye meclisindeki bu gelişmelerin ardından belediye meclisi üyelerimiz başta olmak üzere Ak Partili kardeşlerimizin işyerlerine ve inşaatlarına yönelik olarak belediye görevlileri tarafından gerçekleştirilen denetimlerin iyi niyetli olduğunu söylemek mümkün değildir.

Gözdağı verme niyeti olduğu net olan bu baskı ve tacizlerin, Yalvaç’ta siyaset ortamına bir hayrının olmadığı ortadadır.

Biz, Ak Partililer olarak, ömrünü kelle koltukta siyasi mücadeleye adamış liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere düstur olarak öğrettiği diklenmeden, dik durarak siyaset yapma ilkesini her zaman her koşulda uygulamaya devam edeceğiz.

Dediğimiz gibi, bizim derdimiz kavga değil hizmettir.

Mevcut belediye yönetimine de kavgadan kimseye hayır gelmeyeceğini belirtir, siyasetin meşru zeminde, barış ve uzlaşı içerisinde yürütülmesinden tüm Yalvaçlı’nın kazancının olduğunu hatırlatırız.

Bizler iyi niyetle Yalvaç için çalışmaya ve Yalvaç hayrına olan her konuya destek vermeye devam edeceğimizi, Yalvaç’ın hayrını görmediğimiz her hususta da dik duracağımızı ifade eder, tüm siyasetçi arkadaşlarımızı itidal, aklıselim ve suhulete davet eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.