• MODA YAPI

logo

19 Eylül 2019

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ünvanı ile Mareşal Rütbesinin verildiği tarih olan 19 Eylül, 2002 yılında alınan bir kararla her yıl “Gaziler Günü” olarak kutlanmaya başlamıştı.

Gaziler Günü kutlama programı bugün saat 11.00’de Yalvaç Askerlik Şube Başkanlığı yanında bulunan Atatürk ve Şehitlik Parkındaki Şehitler Anıtında gerçekleştirildi. Gaziler Günü kutlama programına gazilerimiz ile şehit ve gazi yakınları başta olmak üzere Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz, Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcı vekili Meryem Oruç Demir, tüm daire amirleri, ilçemizde teşkilatı bulunan siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Gaziler Günü programında ilk olarak Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.  Atatürk ve aziz şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşımız okundu. Daha sonra Yalvaç İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Bilimleri Öğretmeni Tülin Ersoy tarafından günün anlamı ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Ersoy konuşmasında Türk Ulusu için şehitlik ve gazilik ünvanlarının büyük önem taşıdığını, herkesin vatanın her karışını savunmak için kanının son damlasına kadar vermeye hazır olduğunu belirtti ve “19 Eylül 1921’de gazilik ve mareşallik ünvanı alan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bugün bizlerin de onlara layık olabilmek için var gücümüzle çalışacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından yine Yalvaç İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden iki öğrenci tarafından şiirler okundu ve buradaki tören sona erdi. Törenin sonunda Kaymakam Aytekin Yılmaz, programı hazırlayan ve sunan Yalvaç İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.

Atatürk ve Şehitlik Parkındaki törenin ardından Yalvaç Antik Kent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde saat 12.00’de şehit aileleri ve gazilerimize yemek ikramı yapıldı.

Bu arada Gaziler Günü etkinlikleri çerçevesinde hafta boyunca Yalvaç Hacı Ali Rıza Efendi Halk Kütüphanesinde Gaziler Günü temalı bir kitap sergisi açıldı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.