• osman-köse

logo

11 Temmuz 2021

G.Türkan Berkand Atayalvaç’ı kaybettik

İlçemizin yetiştirdiği değerlerden, Dr. Gevher Türkan Berkand Atayalvaç’ı bugün ebediyete uğurladık.

İlçemizden yetişen ilk kadın doktor olduğu bilinen Atayalvaç, bir öğrenci yurdu, bir meslek yüksekokulu yapımının yanı sıra hayır kuruluşlarına yaptığı önemli yardımlarla Yalvaçlı hemşehrilerinin gönlünü kazanmıştı.

Türkan Atayalvaç Kız Öğrenci Yurdu’nun yapımını sağlayan Dr. Atayalvaç, son olarak 2017 yılında eğitim ve öğretime açılan, ilçemizin 4. yüksek öğrenim kurumu olan Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırarak SDÜ’ye bağışlamıştı.

Atayalvaç SHMYO’nun yapım süreci ve eğitime başlaması sürecinde birkaç kez ilçemize gelen Dr. Türkan Atayalvaç, İstanbul-Maltepe’deki evinde yaşama gözlerini yumdu.

Merhum Atayalvaç’ın cenazesi bugün İstanbul’da defnedildi.

Doksan beş yaşında dünyaya gözlerini yuman Atayalvaç’a Allah’tan rahmet, şehrimize başsağlığı dileriz.

 

G.Türkan Berkand Atayalvaç kimdir?

Dr. G.Türkan Berkand Atayalvaç, 1926 yılında Yalvaç’ta doğmuştur. İlkokul 4. sınıfa kadar Yalvaç Gazipaşa İlkokulu’nda okumuştur. Yalvaç’ın yetiştirdiği ilk öğretmen olan, babası Süleyman Fehmi Atayalvaç’ın görevi dolayısıyla tahsiline Ankara’da devam etmiştir.

İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1947 yılında mezun olmuştur.  Doktor olarak ilk görev yerleri kendi isteği ile Savaştepe ve Kastamonu-Gölköy Köy Enstitüleri ve sonrasında Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’dur.

1953 yılında iç hastalıkları alanında ihtisas yapmak üzere Amerika’ya gitmiştir.  Türkiye’ye döndükten sonra yeniden Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’da dahiliye mütehassısı olarak çalışmaya başlamıştır.

1964 yılında yeniden Amerika’ya giderek ikinci bir dal olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtisasını da yapmış ve Amerika’da muhtelif hastanelerde görev yapmıştır.

Profesörlük unvanını Amerika’da almıştır. 2010 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Yalvaçlı ilk bayan doktordur.

Yalvaç’ta 2000 yılında yaptırmış olduğu kız öğrenci yurdu halen hizmet vermeye devam etmektedir.

Hayırsever Atayalvaç, 2015 yılında üniversitemizle yaptığı protokolle Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırmış ve söz konusu bina 2016 yılında hizmete girmiş olup, ilk öğrencilerini de 2017 Eylül’ünde almaya başlamıştır.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.