• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Ocak 2017

Evsel katı atıkta hizmetsiz haraca bir yıl daha müsaade

Evsel katı atık ve atıksu bedelini almaya gelirken ŞAHİN, bertaraf tesislerini kurmaya gelince KARGA belediyeler için bir yıl daha süre verildi…

 

Evsel katı atık ve atıksu bedeli tahsil eden, ancak bu bedeli almaları karşılığı olan bertaraf tesislerini oluşturmayan tembel belediyelere yeniden süre sağlayan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Birçok yerde olduğu gibi, Yalvaç’ta da evsel katı atık bedeli adı altında su faturalarından para alınırken, bu paranın alınmasına neden olan katı atık bertaraf tesisleri halen daha yapılmış durumda değil.

Yine su faturalarından atıksu bedeli alınmasına karşın, tam donanımlı biyolojik ve kimyasal arıtma tesisleri oluşturulup hizmete sunulmuş halde değil.

25 Ocak tarihinde yayımlanan yönetmelikte, “(…)tarife belirleme, abonelik, sözleşme, teknik alt yapı eksiklikleri ile kendi aralarında maliyet ve bölüşüm hesabı yapmayanlar da dâhil olmak üzere, uyum sağlayamamış olan atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri, 31/ 12/2017 tarihine kadar bu Yönetmeliğe uyum sağlamakla yükümlüdürler.” ibaresine yer verildi.

Yükümlülüğünü yerine getirmekten kaçınan, ama parayı almaktan kaçınmayan belediyelere sunulan bu müsaadenin bir son olmayacağı, hizmet verilmeden alınan haracın daha uzun yıllar süreceği kesin gibi görünüyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.