• MODA YAPI

logo

20 Ekim 2021

Elmanın Başkentinde Hasat Zamanı

Ülkemizin elma bahçesi, elmanın başkenti ilimizde çiftçilerimiz açısından tatlı bir telaş şeklinde başlayan elma hasadı tüm hızıyla devam ediyor.

2020 yılı  TÜİK  verilerine  göre,  Türkiye’de  üretilen  elmanın  yaklaşık  %  21’i,  231.050  dekar alanda 931.154 ton ile Isparta’da üretilmekte.

İlimiz  içinde  bulunduğu  bölgenin  ekolojik  koşullarından  dolayı  elma  yetiştiriciliğinde yüksek verim ve kaliteyi yakalamış durumda. Eğirdir, Gelendost ve Senirkent ilçeleri, Eğirdir gölü havzasında gölün olumlu etkisinden dolayı kendine has tat, aroma ve kalitesi nedeniyle tüketiciler tarafından çokça tercih ediliyor.

Hasat edilen elmalar, ilimizde bulunan 108 adet soğuk hava deposunda depolanıyorr. Isparta 445.961 ton soğuk hava depolama kapasitesiyle Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. İlimizde elma üretimi yapan Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 19.812 çiftçimiz bulunurken; elma üretimimizin ülkemiz ve ilimiz ekonomisine katkısı 2020 yılında yaklaşık 1 milyar 862 milyon TL civarında olduğu kaydedildi.

Tüm hızıyla devam etmekte olan elma hasat döneminde tüm üreticilerimize kolaylıklar ve  bol kazançlar dileriz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.