• MODA YAPI

logo

20 Şubat 2022

DSİ Genel Müdürü Yıldız’dan Isparta yatırımları açıklaması

DSİ Genel Müdürü Yıldız: “Güller Diyarının Bereketi, Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor”

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor. Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Isparta ilinde son 19 yılda yapılan ve yapımı devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yapmış olduğu açıklamada; “Isparta’mıza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Isparta’nın münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.” dedi.

 

Isparta’nın Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor

Isparta’da yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Isparta’da inşa edilen 62 sulama tesisi ile 421 bin 855 dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Isparta’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 633 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

 

430 Bin 080 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Isparta’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 10 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 10 adet sulama ve yenileme projeleri ile birlikte toplam 252 bin 900 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup, bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Isparta zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olmaya devam edecek ve mevcut su kaynaklarının da tasarruflu şekilde kullanılması sağlanmış olacak.” dedi.

 

Isparta’mıza 19 Baraj ve 6 Gölet Kazandırdık

Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan güller diyarı Isparta’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 243 adet Tesis ile 2 milyar 860 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Isparta’da son 19 yılda 19 baraj ve 6 gölet inşa ettik.

Diğer taraftan Ispartalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla.

Dolayısıyla Isparta’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 9 baraj ve 1 göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

 

Isparta’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız, “Ayrıca; Isparta ilinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 141 adet taşkın koruma tesisi ile 106 yerleşim yeri ve 38 bin 945 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

 

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Isparta’da 4 adet iş tamamlanarak, kısmı tescillerle birlikte toplam 137 bin 711 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Isparta ilinde 8 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

 

Isparta’nın Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor

Isparta’da son 19 yılda 11 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 701,73 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 205,33 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 593 Milyon TL katkı sunuyoruz.” dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.