• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

13 Mart 2018

DİRİK: Hedefimiz Bölgesel Kalkınma, Üyelerimizin Memnuniyeti

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı R. Nuri Dirik, oda üyelerinin talepleri doğrultusunda bölgenin ihtiyaçları ve kalkınmasına destek sağlamak üzere çalıştıklarını belirterek 2014 – 2018 yılları arasında gerçekleşen oda faaliyetlerini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna sundu.

Dirik, açıklamasında Oda Yönetim Kurulu olarak bundan sonra da üyelerin talepleri ile bölge kalkınmasına odaklı olarak kamu kurum ve kuruluşlarıyla, Birliğimizle ve Bakanlıklarla işbirliği içerisinde hizmet vermeyi amaçladıklarını belirtti. YALTSO Yönetim Kurulu Başkanı R. Nuri Dirik’in açıklaması:

“Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak; Yalvaç, Şarkikaraağaç, Gelendost ve Yenişarbademli ilçelerinde faaliyet gösteren üyelerimizin talep ve istekleri doğrultusunda ve bölgemizin ihtiyaçları ve kalkınmasına destek sağlamak amacıyla üstlendiğimiz misyonun bilincinde olarak, 2014-2018 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz çalışmaları değerli üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Bu faaliyetler, Odamız üyelerinden gelen talepler üzerine, Meslek komitesi, Meclis ve Yönetim Kurulumuzun istişare ve kararları sonucunda yapılan, Birliğimiz ve ilgili Bakanlıklara iletilen sorunlarımızın çözülmesi sonucunda hayata geçmiştir.

2014-2018 yılları arasında gerçekleşen faaliyetlerimiz:

İlçemizdeki tüm sivil toplum örgütleri Odamız öncülüğünde bir araya getirilerek Yalvaç Doğalgaz Platformu kuruldu. Kamuoyunun doğalgazın avantajları konusunda bilgilendirilmesi amacıyla toplantılar düzenlendi. Afiş ve Broşürler yaptırılarak, Yalvaç genelinde dağıtıldı, okullarda seminerler yapıldı, Çınaraltı’nda stant açıldı. Abonelik ücretlerinin alınması için yine merkezde stant açılarak ücret tahsilatları yapıldı.

 • BAKA’ya Sunulan Projeler:

1- Yalvaç’ın Turizm Master Planı Projesi

2- Yalvaç, Şarkikaraağaç, Gelendost, Y.Bademli Sosyal Sermaye ve Göç Analizi Projesi

3- Yalvaç TSO Üyelerine İhracat Eğitimleri

Odamızca Baka’ya sunulan projelerden 2014 yılında hazırladığımız Yalvaç’ın Turizm Master Planı Projesi onaylanmış olup, Proje sonucu olarak İlçemizin zengin turizm değerlerinin çeşitlendirilmesi, ekonomik değerlerinin artırılması ve Yalvaç’a gelen turistlerin daha uzun süre kalmalarını sağlamak amacıyla “Yalvaç’ın Turizm Master Planı” raporu hazırlanarak, ilgili kesimlere gönderilmiştir.

 • 2015 yılında Ekonomi Bakanlığı’na Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi (URGE) Programı Kapsamında “Gelendost Elması Dünyaya Açılıyor URGE Projesi” sunuldu.

Bakanlık tarafından onaylanan bu proje kapsamında;

Elma, Armut ve kayısı analiz raporu tamamlandı.

Projeye katılan firma ve Oda üyelerimize 4 kez ihracat eğitimleri verildi.

Yurt dışından gelen elma ithalatçılarından oluşan 2 “Alım Heyeti” organizasyonu yapıldı. Alım heyetine bölge elma ve diğer meyveleri hakkında bilgiler verildi. B2B toplantılarında birebir elma fiyat ve paketleme konuları görüşüldü. Proje kapsamında Dubai de düzenlenen WOP Dubai 2017 Fuarına stant kuruldu, Almanya’da düzenlenen uluslararası Fruıt Logıstıca 2016  Uluslararası Gıda Fuarı’na stant açarak katılım sağlandı ve Almanya, Polonya, Fransa meyve ticareti yapan firmalarla temaslar kurularak inceleme gezileri yapıldı.

 • 2013 yılında ilk kez akredite olan Odamız, TOBB’ un 2016 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen “Akreditasyon Belge Yenileme Denetimleri”ni başarıyla geçerek, kalitesini bir kez daha tescilletti ve yeniden B Sınıfı akredite oda olmayı başardı.
 • Odamızca, üyelerimizin devlet teşvik ve destekleri hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla

Baka, TKDK ve IPARD gibi kuruluşlarla işbirliği yapılarak, 2014-2017 yılları arasında 15 eğitim ve toplantı organizasyonu yapıldı. Bu etkinliklere toplamda 585 üyemizin katılımı sağlandı.

 • Üyelerimizin faaliyette bulundukları sektörlerle ilgili yenilik ve teknolojileri yakından takip etmeleri ve kendilerinin gelişen teknolojinin neresinde olduğunu görmesi amacıyla, toplamda; 13 fuar ziyareti gerçekleştirildi ve yaklaşık 500 kişi bu fuarları ziyaret etme fırsatı buldu.
 • Girişimci adaylarının KOSGEB Girişimcilik desteklerinden faydalanmalarını sağlamak amacıyla Odamız tarafından 10 girişimcilik eğitimi düzenlendi. 250 kişiye sertifika verildi.
 • Yalvaç OSB’nin hayata geçirilmesi için gerekli olan kamulaştırma ödeneği konusunda, 2014 yılı ve 2015 yılında Odamızca yapılan girişimler sonucunda, Adalet ve Kalkınma Partisi Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in de büyük destekleri ile toplamda 2.000.000-TL katılım sermayesi İl Özel İdaresi tarafından OSB hesaplarına aktarıldı.

Yalvaç OSB Organize Sanayi Bölgesi) arazi kamulaştırmaları Yalvaç İlçe Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Yalvaç OSB’nin 1. Etap arazi kamulaştırmasında son iki parselin kamulaştırmasını kalmıştır. Altyapı projeleri olan yol, su, elektrik, atık ve yağmur suyu proje ihalesi tamamlandı. 110 gün süre sonunda projeler de tamamlandı. Yalvaç Belediyesinin iş makineleri ile altyapı çalışmalarına 2018 baharında başlanacaktır.

 • Yalvaç ve çevresindeki kırsal alanların tarımsal durumunu ve kırsal kalkınma için neler yapabileceğini-objektif bir şekilde- değerlendirmesi amacıyla 13 Ağustos 2014 tarihinde Odamız toplantı salonunda “Yalvaç’ın Tarımsal Kalkınması” Başlıklı Panel düzenlenmiştir. Toplantı sonrası rapor hazırlanarak ilgili tüm kesimlere gönderilmiştir.
 • Garanti Bankası Yalvaç Şubesi’ne Müdür olarak atanan Baki Kayan, Oda Meclis ve Meslek Komite üyelerini bilgilendirmek üzere 29 Mart 2016 Salı günü 20:30 da Odamızda yapılan Oda Meclis Toplantısı ve Müşterek Meslek Komite Toplantılarına katıldı.
 • Odamız ile Şekerbank arasında 22 Ocak 2018 tarihinde imzalanan protokol ile üyelerimize 3 ay ödemesiz dönemli veya 3 ayda bir taksit ödemeli 60 aya varan vadelerle finansman imkanı sağlanmıştır.
 • Oda üyelerimize yönelik Ziraat Bankası ve Denizbank ile yapılan protokol kapsamında 2016 Aralık ayında Nefes Kredisi kampanyası başlatıldı.
 • Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası ile KTO Karatay Üniversitesi arasında 18 Temmuz 2017 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü kapsamında YALTSO üyelerine lisans ve Ön Lisans fırsatı sunuldu.

İmzalanan protokolle lisans ve ön lisans yapmak isteyen YALTSO üyelerinin birinci dereceden akrabalarına %5 indirim ile üniversite hayatlarında yardımcı oluyor.

 • Oda olarak ilçemiz halkının aklındaki soru işaretlerinin kalkması için, yapılması ve de yapılmaması arasındaki farkı anlamak adına, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber 5- 9 Mayıs 2017 tarihlerinde anket çalışması başlatıldı. Esnaf, emekli, memur, işçi gibi çeşitli kesimleri kaplayacak şekilde kapsamlı bir anket uygulamasını yapıldı.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası olarak cezaevi yapılması yönünde aldığımız sonuçları yerel basın aracılığıyla kamuoyuyla ve yetkili birimlerle paylaştık.

 • Önceden birçok kurum kuruluşa gidilmesi sonucunda kurulabilen şirketler, YALTSO’nun ısrarlı girişimleri sonucunda artık tek kalemde YALTSO’ da kurulabilmesinin yolu açıldı.

Bu kapsamda; 2017 yılı Ocak ayı itibariyle, Ticaret Sicil işlemlerinde alınan harçların Vergi Dairelerinin yerine Odamızdan tahsiline başlandı ayrıca Şirket kuruluş sözleşmesinin Notere gitmeden Ticaret Sicili Müdürlüğümüzde imzalanmasına başlandı.

 • Oda Yönetim Kurulu tarafından Organize edilen ve konunun tarafları olan Oda iş çevremizdeki banka şube yetkililerinin de davetli olduğu Kredi Garanti Fonu” (KGF) Bilgilendirme Toplantısı Oda Meclis üyeleriyle birlikte 26 Nisan 2017 Çarşamba günü yapıldı.

Bu toplantıdan sonra gerek banka şubelerimiz gerekse Odamız kanalı ile tanıtımların yapılmasına karar verildi.

 • Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği kapsamında, Odamız ve KUSİ üyeleri yetkilileri 26 Mayıs 2017 tarihinde ilçemizden Kodalsan, Benzet Deri, Ak-Öz,  Selver Tekstil Ve Şarkikaraağaç İlçemizden Gülal Tarım Hayvancılık’ a ziyarette bulunuldu. Bu firmalara Bakanlık destekleri yerinde anlatıldı.
 • 2017 Haziran ayı itibariyle, web sayfamız üzerinden Online işlemler başlığı altında, Aidat ödeme, Faaliyet Belgesi, Sicil Kayıt Sureti, Sicil Kayıt Levhası, Ticari Ehliyet Belgesi, Ticari İkametgah Belgesi, Ortaklık Teyit Belgesi evrakların online olarak alınması Oda’mızca uygulamaya konuldu.
 • Odalar arası kıyaslama yapmak, TOBB Akreditasyon Sistemi ve TSE Kalite Yönetim Sistemi kapsamında iyi uygulamaları paylaşmak amacıyla 2014-2017 yılları arasında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Polatlı Ticaret Odası, Ilgın Ticaret Odası ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’na personel nezdinde kıyaslama ziyaretleri gerçekleştirdi.
 • Ayrıca, Akşehir Park Hayat Hastanesi ile üyelerimize özel avantaj sağlayacak şekilde protokol yapılması amacıyla bugünlerde görüşmeler yapılmaktadır. Protokol yapılması sonrasında detaylar üyelerimizle paylaşılacaktır.

Üye memnuniyeti ve bölgesel kalkınma odaklı hizmet anlayışımızla bundan sonraki dönemlerde yapacağımız çalışmaları yine öncelikli olarak üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda ve bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik olarak, üyelerimizle, bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla, Birliğimizle ve Bakanlıklarla işbirliği içerisinde olarak tamamlayacağız.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.