• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

15 Nisan 2018

Devlet Güvencesiyle Mutlu Altınlar Ziraat’te

YALVAÇ ŞUBESİ’NDE BAŞVURULAR 19-20 NİSAN TARİHLERİNDE ALINACAK…

Ispartalılar,  Hazine Müsteşarlığının, Ziraat Bankası aracılığıyla “Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası” ihracına yoğun ilgi gösteriyor. İlk olarak Isparta ve Keçiborlu Şubelerinde başlayacak olan altın alım işlemleri, Keçiborlu/Isparta Şubesinde 02-06 Nisan 2018, Isparta Şubesinde 02-20 Nisan 2018 ve Yalvaç/Isparta Şubesi’nde 19-20 Nisan 2018 tarihlerine kadar devam edecek. Altınlarını teslim eden vatandaşlara,  6 aylık kupon /kira oranı %1,20, yıllık ise 2,40 oranında faiz verilecek. Altın teslimi yapan vatandaşlardan vergi de alınmayacak.

Ülkemizin refah seviyesinin artması ve yastık altında bulunan altınların değerlendirilmesi için çalışma başlatan Hazine Müsteşarlığı, Ziraat Bankası aracılığıyla Ispartalılara büyük bir fırsat sunuyor.

Yastık altında bulunan altınlarınızın değerlendirilebilmesi için sadece Ziraat Bankası Isparta Şubelerine uğramanız gerekiyor. Hem ülke hem de kendi ekonominizin güçlenmesini istiyorsanız 22 ya da 24 ayar altınlarınızı, 02-06 Nisan 2018 tarihlerinde Keçiborlu/Isparta, 02-20 Nisan 2018 tarihlerinde Isparta ve 19-20 Nisan 2018 tarihlerinde Yalvaç/Isparta Şubesine yatırmanız yetiyor.

Konu hakkında Ispartalılara bilgiler veren Ziraat Bankası Antalya 2. Bölge Yöneticisi Burak Kantoğlu şu ifadelere başvurdu: “Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir kabul edilecek olup, yatırımcılar hiçbir kayba uğramayacak. Başvuru için alt tutar sınırlaması bulunmayan bu uygulamada, teslim edilen altın karşılığında müşterilere hesap cüzdanı verilecek. Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikaları Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde kayden saklanacak ve yatırımcı tarafından izlenebilecek.

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek bu tahvil ve sertifikalardan elde edilecek kazançlar üzerinden herhangi bir vergilendirme söz konusu olmayacak. Yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor olmakla birlikte, bu tahvil veya kira sertifikaları karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabilecek, bu kazançlarını veya istemeleri durumunda tahvil veya kira sertifikalarının vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabilecek.

Vade tarihinden önce Ziraat Bankası’na satılan tahvil veya kira sertifikaları için fiziki altın teslimatı yapılmayacak. İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde tahvil veya kira sertifikalarının Ziraat Bankası’na satılmak istenmesi durumunda, yüzde 1,50 iskonto oranı kullanılarak Bankamızca geri alım yapılırken, ihraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında ise, herhangi bir iskonto uygulanmayacak.

Altın Tahvili ve/veya Altına Dayalı Kira Sertifikasına sahip olabilmek için talep toplama döneminde başvuruda bulunulması gerekiyor. Altınlarını fiziki altın olarak geri almak isteyen yatırımcılar, Isparta Şubesi için 2-20 Nisan 2018, Keçiborlu/Isparta Şubesi için 02-06 Nisan 2018, Yalvaç/Isparta Şubesi için 19-20 Nisan 2018 tarihlerinde başvurmaları gerekiyor. Fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına gram altın olarak, hesaben yatırılacak. Fiziki altın teslimatı vade tarihinden sonra şubelerimizce gerçekleştirilecek.”

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.