• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

24 Eylül 2018

Devlet Güvencesiyle Mutlu Altınlar ZİRAAT’te

YALVAÇ ŞUBESİ’NDE BAŞVURULAR 24-25-26 EYLÜL 2018 TARİHLERİNDE ALINACAK

Hazine Müsteşarlığının, Ziraat Bankası aracılığıyla “Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası” ihracına yoğun ilgi gösteriliyor.

Altın alım işlemleri Yalvaç Şubesi’nde 24-25-26 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Altınlarını teslim eden vatandaşlara, 6 aylık kupon /kira oranı %1,20, yıllık ise 2,40 oranında faiz verilecek. Altın teslimi yapan vatandaşlardan vergi de alınmayacak.

Ülkemizin refah seviyesinin artması ve yastık altında bulunan altınların değerlendirilmesi için çalışma başlatan Hazine Müsteşarlığı, Ziraat Bankası aracılığıyla büyük bir fırsat sunuyor.  Yastık altında bulunan altınlarınızın değerlendirilebilmesi için sadece Ziraat Bankası Yalvaç Şubesi’ne uğramanız gerekiyor.

Konu hakkında bilgi veren Ziraat Bankası Antalya 2. Bölge Yöneticisi Burak Kantoğlu şu ifadelere başvurdu:

“Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir kabul edilecek olup, yatırımcılar hiçbir kayba uğramayacak. Başvuru için alt tutar sınırlaması bulunmayan bu uygulamada, teslim edilen altın karşılığında müşterilere hesap cüzdanı verilecek. Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikaları Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde kayden saklanacak ve yatırımcı tarafından izlenebilecek.

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek bu tahvil ve sertifikalardan elde edilecek kazançlar üzerinden herhangi bir vergilendirme söz konusu olmayacak. Yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor olmakla birlikte, bu tahvil veya kira sertifikaları karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabilecek, bu kazançlarını veya istemeleri durumunda tahvil veya kira sertifikalarının vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabilecek.

Vade tarihinden önce Ziraat Bankası’na satılan tahvil veya kira sertifikaları için fiziki altın teslimatı yapılmayacak. İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde tahvil veya kira sertifikalarının Ziraat Bankası’na satılmak istenmesi durumunda, yüzde 1,50 iskonto oranı kullanılarak Bankamızca geri alım yapılırken, ihraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında ise, herhangi bir iskonto uygulanmayacak.

Altın Tahvili ve/veya Altına Dayalı Kira Sertifikasına sahip olabilmek için talep toplama dönemi olan 24-25-26 Eylül 2018 tarihlerinde Ziraat Bankası Yalvaç Şubesi’ne başvuruda bulunulması gerekiyor.

Altınlarını fiziki altın olarak geri almak isteyen yatırımcılar, 21.09.2020 – 25.09.2020 tarihleri arasında Yalvaç Şubesi’nde alabilecekler. Fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına gram altın olarak, hesaben yatırılacak. Fiziki altın teslimatı vade tarihinden sonra şubelerimizce gerçekleştirilecek.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.