• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Ekim 2016

CUMHURİYET BAYRAMI İLÇEMİZDE TÖRENLERLE KUTLANDI

bayram2

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü ilçemizde de sade bir törenle kutlandı.

 

Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni 28 Ekim Cuma günü Yalvaç Anlatan Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı.

 

29 Ekim gününde yapılan törenler ise saat 09.00´da Kaymakam A.Süheyl Üçer’in bayram tebriklerini makamında kabul etmesiyle başladı. Ardından etkinlikler, 09.30’da Anlatan Meydanında halk, kamu görevlileri ve okullardan öğrenci gruplarının katılımıyla devam etti.

 

Kutlamaya Kaymakam Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütütüncü, Garnizon Komutanı Tuğrul Karaatlı, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Babacan, protokol mensupları, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Törende halkın ve öğrencilerin bayramını tebrik eden Yalvaç Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

 

Program öğrencilerin şiirler okuması, Cumhuriyet konulu oratoryo ile halk oyunları gibi gösterilerle devam etti. 15 Temmuz demokrasi şehitleri konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül töreni yapıldı. Ödülleri ilçe Kaymakamı Dr. Üçer takdim etti. Program resmi geçit töreninin ardından sona erdi. Kaymakam Üçer, program sonrası şehit ve gazi ailelerinin bayramını tek tek kutladı.

 

Törende konuşan Kaymakam Üçer şunları söyledi:

 

“Bugün Cumhuriyet’in ilanının 93’üncü yıl dönümünü büyük bir gurur ve mutlulukla kutlamak üzere bu meydanda toplandık. Katılımlarınızdan dolaylı hepinize teşekkür ediyorum.

 

Kıymetli vatandaşlar, bugün Türk milletinin bağımsızlığa ve özgürlüğüne ne kadar düşkün olduğunu göstergesi olan mili mücadelenin meyvesi olarak kazandığımız cumhuriyetin ilan edildiği gündür.

 

En bitkin ve tükenmiş olduğu döneminde asil Türk milletinin özünden gelen şahlanış ve Anadolu mayasının birleştiricliği ile kurduğumuz Cumhuriyet, ecdadımızın bize emanet ettiği en önemli mirastır.

 

Atatürk’ün Türk istiklalini ve Türk cumhuriyetini emanet ettiği gençler bizim neslimizin babaları ve dedeleriydi. Babalarımız ve dedelerimizin canıyla, kanıyla, dişiyle ve tırnağıyla koruduğu, ürettiği ve kalkındırdığı bu vatanı bugün bizler bir adım ileriye taşıyarak çocuklarımıza ve torunlarımıza emanet ediyoruz.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin çalışkanlığından ve azminden emin olarak bugünleri şöyle ön görmüştü:

 

‘Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti bundan sonraki inkişafı ile atinin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır.’

 

Gerçekten de büyük Türk milleti her türlü imkansızlığa, isyanlara ve uluslar arası tuzaklara rağmen bu gün güven veren ekonomisi, yüksek kalitede sunulan sağlık, güvenlik, eğitim ve adalet gibi kamu hizmetleriyle, genç ve dinamik nüfusuyla Avrupa’nın, Ortadoğu’nun ve ön Asya’nın parlayan yıldızı, güvenli limanıdır. Batı medeniyetinin erozyona uğramış hümanistlik edebiyatının çok ötesinde mazlum milletlerin umdu ve düşkünlerin hamisi olan Türk milleti, Sudan’dan Bosna’ya, Suriye’den Gazze’ye ve Orta Asya’ya kadar olan coğrafyada gerek insani yardım, gerekse mültecilere kucak açma konusunda tüm dünyanın ibret ve hayranlıkla izlediği bir insanlık ve merhamet adası görünümündedir. Çok şükür ki barışla savaşılan Ortadoğu coğrafyasından neredeyse son 40 yıldır terör hareketlerinin odağında olmasına rağmen milli birlik ve beraberliğinden, inanç ve ananelerinden bir şey kaybetmeyen bir milletiz.

 

26 Ağustos 1071 sabahı ordusunu sevk eden Sultan Alparslan ile, 26 Ağustos 1922’de ordusu büyük taarruza kaldıran Mustafa Kemal’in gözlerindeki kıvılcım ve kalbindeki heyecan neyse, 15 Temmuz 2016 gecesi vatandaşlarını vatana ve devlete sahip olmaya çağıran Sayın Cumhurbaşkanımızın sesindeki kararlılık ve ruhundaki adanmışlık aynı fıtratın eseridir. Bizi büyük millet yapan 1000 yıldır değişmeyen bu fıtrattır. Ulubatlı Hasan’ın, Battal Gazi’nin, Hasan Tahsin’in ve Sütçü İmam’ın iman ve maneviyatı, Güneydoğu şehidi onbaşı Zekeriya Gözyuman’da, Astsubay Ömer Halisdemir’de ve o gece şehit olan, gazi olan ve sokaklara dökülen milyonlarca vatandaşta işte aynı güçle tezahür etmiştir.

 

Cumhuriyet Türk milletinin özgürlükle bağımsızlığını temsil eden bir kavram olarak işte bu fıtratın muhafazası ve gelecek nesillere aktarılması için dört elle sarılmamız gereken bir değerimizdir.

 

Sevgili çocuklar ve gençler;

 

Bugün ülkemiz kritik ve olağanüstü bir dönemden geçiyor. Devlet kademelerine, ekonomiye ve toplumun içine çöreklenmiş FETÖ hainlerinin adalete teslim edilmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor. Bu yaşanan süreç hep sizlerin daha güvenli bir geleceğiniz olsun diyedir. Siz başarı ve becerilerinizle öne çıkabilesiniz diyedir. İnşallah sizler iş bulmak için, memur olmak için, sınav kazanıp üniversite okumak için FETÖ gibi illegal ve ikiyüzlü şer odaklarının eline düşmeyeceksiniz. Aklınızı kiraya vermek, iradenize ipotek koydurmak, fikri ve bedeni özgürlüğünüzden taviz vermek zorunda kalmayacaksınız. Çağın gereklerine uygun olarak inanç ve kültürüne bağlı fertler olarak yetişeceksiniz. Bugün sizlerin geleceği için daha da umutluyuz Dileriz bu zor dönemde tekrar yaşadığınız milli birlik ve beraberlik ruhu daim olur. Bu melanet olaylar milletçe üzerimizde oynanan çok uluslu üs akıl oyunlarını anlamamızı sağlar. Bizim dedelerimiz kimseye minnet etmedi, bize onlardan miras olarak zillet kalmadı.

 

Dünyada milletleri ve fertleri yaşatan çalışkanlıktır, silkinelim ve şu atalet tozu uçsun üzerimizden. Bu duygu ve düşüncelerle hepimizin cumhuriyet bayramını bir kez daha tebrik ediyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

 

Hepiniz en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.