• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

08 Mart 2019

ÇOBAN: Kızılca’da iki kat olan Yapı İzni üç kata çıkarılsın

Kızılca Mahallesi Muhtarı Abdullah Çoban mahalle halkı ile birlikte Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü ziyaret etti.

Başkan Halil Hilmi Tütüncü’nün makamında gerçekleşen ziyaret sırasında Muhtar Çoban, Kızılca Mahallesi’nde halen iki kat olan yapı izninin en az üç kata çıkarılmasını istediklerini belirtti. Çoban,  mahallenin bazı bölgelerinin geçtiğimiz yıllarda SİT alanı olarak ilan edilmesi nedeniyle de mahalle halkının sıkıntı yaşadığını bildirerek bu sorunun çözümü için de Tütüncü’den yardım istedi.

SİT Kaldırılsı… ŞLK Anadolu Lisesi neden 5 kat?

Kızılca Mahallesi sınırları içinde bulunan Şehit Latif Keçeci Anadolu Lisesi’ni örnek gösteren Çoban “Madem iki katın üzerinde yapılaşma Kızılca’da sakıncalı, peki mahallemizde hizmet veren ŞLK Anadolu Lisesi neden 5 katlı olarak yapıldı, bugüne kadar da hiçbir sıkıntı olmadan hizmet verdi. İki katın üzeri sakıncalı ise bu okul neden beş kat, yok eğer sakınca yoksa mahallede neden iki kat? Biz buraya gelen tüm mahalleliler olarak sizden en kısa süre içerisinde yapı izninin en az üç kata çıkarılmasını istiyoruz. Ayrıca mahallemizin bazı bölgelerinin SİT ilan edilmesi nedeniyle de mağdur durumdayız, geçmişte de TOKİ’nin Kızılca yakınlarına kurulması söz konusu iken Antiokheia Kazı Başkanının tavrı nedeniyle gerçekleşmedi. Bu konularda yardımlarınızı saygılarımızla talep ediyoruz” dedi.

Riskli Yapılar Tespit Ediliyor… Mülkiyet hakkı kutsaldır…

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü konunun takipçisi olacaklarını belirterek şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan ve 25 kişinin ölümü ile sonuçlanan bina çökmesi nedeniyle hükümetin yeni bir çalışma içerisinde. Bu kapsamda ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de riskli binaların tesbiti çalışmasına başlandı. İnşallah tekrar göreve geldiğimizde Nisan ayında yapılacak ilk işlerimizden biri de mahalle mahalle toplanıp hep birlikte bu riskli binaların tesbiti ve kentsel dönüşüm çalışmaları için harekete geçmek olacak. Bu çalışmalarımız sırasında Kızılca’nın durumunu da gözden geçirir, inceleme neticesine göre üç değil belki dört kata bile izin verebiliriz. Bu konuda sizlerinde görüşleri doğrultusunda en doğru kararı alacağız inşallah. Ben 18. Madde çalışmalarında bile hakkı gözeterek çalışmaları neticelendirme gayreti içinde oldum. Mülkiyet hakkı kutsaldır, kimsenin bir santim yerini bir santim ileriye taşımaya hakkımız yok” dedi. Kızılca’daki SİT alanının kaldırılması konusunun kendisini aştığını belirten Tütüncü bu konuda herhangi bir söz vermenin yanlış olacağını ifade etti.

YALVAÇ’ın TAMAMI 1 YILDA DOĞALGAZ ‘a KAVUŞACAK…

4 PROJEMİ TAMAMLARSAM ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ADAY DEĞİLİM!

TOKİ konutları konusunun da Yalvaç ekonomisine büyük bir katkısı olmayacağını savunan Tütüncü, Yalvaç’ta inşaat sektöründen geçimini sağlayan aile sayısının 800’e ulaştığını, bunun da 3 bin 200 üzerinde kişinin hayatını etkileyeceğini belirterek şunları söyledi: “TOKİ’ye verilecek paraların Yalvaç ekonomisi için bir getirisi olmayacak. Biz Yalvaç inşaat sektöründen geçimini sağlayan üç binin üstündeki insanımızı düşünmeli, paramızı burada tutmalı, paramızı dışarı akıtmamalıyız. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz toplu konut hamlemiz için büyük bir talep oluştu. Bu konuda üstümüze düşeni yapacağımızdan herkes emin olsun. Benim bu dönemde önem verdiğim dört projem var; Toplu Konut, Altyapı, Anlatan Meydanının altına Otopark ve Güneş Enerjisi… İnşallah halkımızın desteğiyle bu dönemde de göreve geldiğimde bu dört projeyi tamamlarsam önümüzdeki döneme ben yokum, tek aday kalsam da aday olmam. Üçüncü dönemde hiç kimse verimli olamaz düşüncesindeyim. Bu arada şunu da müjdeleyeyim, önümüzdeki yıl Yalvaç’ın tamamı doğalgaza kavuşacak, daha önce üç yıla yayılacağı açıklanan çalışmalar şirketin de gayretleriyle önümüzdeki bir yıl içerisinde tamamlanacak ve tüm Yalvaç doğalgaza kavuşacak” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.