logo

05 Mayıs 2024

Çınarımız Ruşen Özgül’ü kaybedişimizin 18. yılı

Gazetemizin kurucusu ve başyazarı, ailemizin babası, Yalvaç’ın ikinci çınarı Ruşen ÖZGÜL’ü kaybetmemizin üzerinden tam on sekiz yıl geçti.

Bilindiği gibi, Gazeteci Ruşen ÖZGÜL, 5 Mayıs 2006 Cuma günü geçirdiği kalp krizi neticesinde yaşama veda etmişti.

Gazeteciliğe 1969 yılında kurduğu ÖZYALVAÇ Gazetesi’yle başlayan Ruşen ÖZGÜL, daha sonra YALVAÇ POSTASI, HALKÇI YALVAÇ Gazeteleri ile ÇINAR Dergisi’ni çıkararak devam etti.

Aynı zamanda, ilçemizde Atatürkçü hareketlerin içerisinde önlerde yer alan ve siyasi mücadelesiyle de örnek olan ÖZGÜL, 1980 öncesi CHP’de aktif siyaset yaptı. 1980 sonrası Yalvaç’ta HALKÇI PARTI, SODEP ve DSP’nin kuruluşunda yer alan isim olan ÖZGÜL, 1987 ve 1991 seçimlerinde DSP Isparta Milletvekili adayı olmuştu.

Gazetecilik ve siyaset mücadelesinde çileli yıllar ve yollardan geçen ÖZGÜL, siyasi, idari, hukuki ve fiziki şiddete karşın; gösterdiği dirençle, yerel basının Anadolu’daki önemli çınarlarından biri olarak kaldı.

Bir karınca hikayesiyle çıktığı yolda, onur ve şerefle bizlere teslim ettiği ÖZYALVAÇ bayrağını, aynı inanç, azim ve kararlılıkla taşımaya devam ediyoruz, devam edeceğiz.

5 Mayıs 2006’dan bugüne onu çok aradık, çok özledik.

Ruhu şadolsun, rahat uyu koca çınar…

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.