logo

16 Ekim 2023

CHP’li Yalvaç’tan emekliye ayrımcı ikramiye teklifine tepki

Bugün mecliste görüşülmesi beklenen çalışmayan emeklilere Kasım ayında bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye verilmesi düzenlemesine tepkiler devam ediyor.

CHP Yalvaç İlçe Başkanı Reşat Yalvaç da, söz konusu düzenlemeye tepki göstererek, “Emekliler, ayrımcılık ve sadaka istemiyor. Geçinebilecekleri ölçüde maaş istiyor. Ömrünü bu ülkeye hizmet ederek geçirmiş emektarlarımıza, ömürlerinin bu son deminde bunu çok görmek hakkaniyetli ve adil değildir.

CHP olarak emeklilerin en az asgari ücretin üzerinde bir emekli maaşına kavuşması gerektiğini ifade ettik. Ramazan ve Kurban bayramlarında birer asgari ücret ikramiye vereceğimizi de taahhüt ettik.

Bizim bu vaatlerimizle kendi çaplarında dalga geçen ve “Emekliyi, sabit ücretliyi enflasyona yendirmedik” diyerek masallar anlatan iktidardan, yaşanan ekonomik krize karşın böyle ucube bir ikramiye teklifi çıkmasına şaşırmadık tabii ki. 7.500 TL gibi komik bir ücretle geçinmeye çalışan emeklilerden sadece bir kısmına, bir defalığına sunulacak 5 bin TL’lik ödeme ile bütün ekonomik krizi bertaraf edecekleri algısını yaratmaya çalışan iktidara ve yancılarına diyoruz ki, bir pazara, markete çıkın. Gerçekle yüzleşin, hayallerle ve algılarla ülkeyi yönetme alışkanlığından vazgeçin.

İnsanlar, bir ömür hizmet ettikten sonra, 7.500 TL gibi bir ücretle geçinmeye çalışırken, dalga geçer gibi bir ayrımcı ikramiye uygulamasıyla yaşadıklarını unutacaklar mı?

CHP olarak öncelikle emeklilerin maaşlarının en az asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz.

İkinci olarak, ikramiye verilecekse, bunun çalışan-çalışmayan ayrımı yapılmaksızın herkese yapılmasını istiyoruz. Ve seçimlerden önce ifade ettiğimiz gibi dini bayramlarımızda en az asgari ücret düzeyinde verilmesini istiyoruz.

Esas olarak da, ikramiye uygulamasının seçimlere endeksli olarak değil sosyal ve ekonomik yararlar göz önüne alınarak yapılmasını istiyoruz.

Ülkeyi ekonomik olarak batırmış, bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikalarının gerçekçi (reel) olmadığını itiraf eden bir iktidardan bunları beklememizin beyhude olduğunu biliyoruz.

Ancak, bizlere bu konuda neden sessiz kalıyorsunuz, sesimiz olun diyen ve ne yazık ki seçimler döneminde yeterli desteğini alamadığımız emeklilerimizin sesi olmak adına bu açıklamayı yapmayı bir borç biliyoruz.

Emeklilerimizin insanca yaşaması için, memleketin kaynaklarından hak ettikleri payı almaları gerektiğini ifade ediyor; algıyla-ayrımcılıkla değil, gerçekçi ekonomi politikalarıyla emeklilerimizin hak ettiği refah düzeyine kavuşturulmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.