• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

06 Nisan 2021

CHP’li Vekil ANTMEN’den YALVAÇ OSB İçin Soru Önergesi

CHP İçel Milletvekili Alpay Antmen, yapımı yılan hikayesine dönen Yalvaç Organize Sanayii Bölgesi’ni Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Geçtiğimiz hafta Isparta’yı ziyaret eden 21 milletvekilinden biri olan ve Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ile birlikte Yalvaç’a gelen CHP İçel Milletvekili Alpay Antmen Yalvaç’ın çeşitli konularda yaşadığı sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı ve ilgili bakanlardan konuyla ilgili bilgi istedi.

İlçemizi ziyareti sırasında gerek partililerinin gerekse esnafın dile getirdiği sorunların başında gelen Yalvaç OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’nin durumunun Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması için bugün TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Antmen, önergesinde 19 yıldır tek parti iktidarı olan Ak Parti’nin yapımına yaklaşık 20 yıl önce başlanan Yalvaç OSB’nin neden hala faaliyete geçmediğini sordu. Antmen’in önergesinin tamamı:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince arz ederim. 06.04.2021

                                                                                                          Alpay Antmen / Mersin Milletvekili

 

 AKP’nin 19 yıllık tek parti iktidarında yeterli kamu yatırımını çekemeyen Isparta Yalvaç, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle kamu yatırımlarının da iyice daralmasıyla oldukça zor bir sürece girmiş durumdadır. Bu zor duruma son bir senede Covid-19 pandemisi ve yarattığı ekonomik tahribat da eklenmiş bulunmaktadır.

2004’te yapımına başlanan Isparta Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi, aradan geçen 20 yıla yakın sürede halen faaliyete geçmemiştir. Bu nedenle beklentiler boşa çıkmış, bölge halkı işsizlik ve ekonomik zorluklarla baş başa bırakılmıştır.

Bu bağlamda;

1 – Yapımına 2004 yılında başlanan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi, aradan geçen 20 yıla yakın süreye rağmen neden açılmamaktadır? Buranın açılmasına kim ya da kimler engel olmaktadır? İktidarın buraya kaynak ayırmama gerekçesi nedir?

2 -Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin açılması için ne tür çalışmalar yapmaktasınız? Bu çalışmalar hangi aşamadadır?

3 -Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin açılmaması nedeniyle Isparta ve Yalvaç’ın ekonomik kaybı ne kadardır?

4 – Bahsi geçen organize sanayi bölgesinin açılmaması nedeniyle yaşanan işsizliğin boyutu nedir? İşsizlik nedeni ile son 10 yılda Yalvaç’tan kaç kişi göç etmek zorunda kalmıştır?

5 – Isparta Yalvaç’ta son 5 yılda kapanan iş yeri sayısı kaçtır? Bunlar hangi sektörlere aittir?”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.